2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 9 - TESTY – WYNIKI

Testy przeprowadzałem na sprzęcie, który służy mi niezmiennie od 6 miesięcy, doszedł do tego zestaw pamięci DDR3 jako niezbędne wyposażenie warsztatu, gdyż dzisiaj bez tych modułów można zapomnieć o testowaniu najnowszych konstrukcji. Zacznę od przedstawienia zestawu testowego :
• AMD Phenom II X3 720;
• Pamięci DDR2 AData 800MHz 2x2 GB;
• Pamięci DDR3 Patriot VIPER II 1600 MHz 2x2 GB;
• GeForce 8800 GT (Palit);
• Zasilacz Chieftec 750W;
• System operacyjny Windows Vista Ultimate 64 bit.

Zestaw testowy już znamy, teraz będę omawiał poszczególne aplikacje oraz wyniki jakie zostały uzyskane podczas testów, zaczynamy od Sisoftware Sandra. Ten doskonały testowy program potrafi bardzo wiele i może nam powiedzieć wiele o naszym komputerze. Poniżej wyniki testów pamięci komputera. Na wykresach widzimy dwie wartości obok opisu jednej z płyt, niebieskim kolorem zaznaczyłem wartość przy standardowych ustawieniach, czerwonym kolorem zaznaczyłem wyniki po dokonaniu overclockingu sprzętu.





Po wynikach widać wyraźnie jak pamięci DDR3 radzą sobie lepiej we wszystkich zadaniach zapisu i odczytu posiadając przy tym niższe opóźnienia. Czy ta tendencja potwierdzi się w kolejnym podobnym teście znajdujący się w programie Everest. Zobaczmy jak wyglądają wyniki.





Widać jeszcze bardziej że płyty z DDR3 wyraźnie górują nad tymi z pamięciami DDR2, zarówno Asus M4N82 i ASRock AOD790GX nie dają rady szybszym konkurentom. Słaby wynik płyty Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P spędzał mi sen z powiek i był przyczyną frustracji, ta płyta wyjątkowo nie tolerowała pamięci Patriot VIPER II 1600 MHz 2x2 GB. Trudno mi powiedzieć czy to wina płyty czy też Patriotów ale jak na produkt tej klasy wyniki uzyskane nie dawały satysfakcji budząc wiele wątpliwości.
Kolejny test to Pass Mark, wszechstronna aplikacja gruntownie testująca poszczególne podzespoły procesora by na koniec podać wynik testu w postaci uśrednionego wyniku.




Na wynikach tyciego testu, ciąży błąd, ponieważ wyniki tych trzech płyt, zawyża karta graficzna GT8800 podnosząc znacznie średnią osiągniętych wyników. To też jest pewna wskazówka, że dobra karta graficzna potrafi znacznie usprawnić pracę naszego komputera w określonych okolicznościach. Kolejny test to CINEBENCH R10 64 , który doskonale magluje nasz procesor i pamięć.




Wyniki są znamienne DDR2 wyraźnie odstają od swych następców, chip NVIDIA nForce 980a SL dobrze spisał się w tym teście nieznacznie ustępując pola AM3 z DDR3 wystawiając dobre świadectwo producentowi. Kolejny test SuperPI czyli ciężka praca dla procesora, podczas tych testów mierzyłem pobór mocy przez procesor wartości odczytywane z aplikacji producentów płyt oscylowały pomiędzy wartościami rzędu 30 - 40 Wat.



Ponownie widać jak dobrze radzą sobie DDR3 oraz NVIDIA nForce 980a SL o włos gorszy wynik od lidera. W teście 3DMark06 karta graficzna 8800GT powoduje zniekształcenie wobec czego dla uzyskania lepszej proporcji wykresu, wyniki musiałem pomniejszyć dziesięciokrotnie.



Wyniki testu 3DMark06 nic nie wnosi, lecz zawsze jest skala porównawcza i baza danych. Lightsmark2008 to kolejny klasyk testujący kartę graficzną naszego komputera.



Na tym przykładzie widać że te sam układ HD 3300 współpracując z szybszymi pamięciami DDR3 (ASUS M4A78T-E) potrafi efektywniej pracować od współpracującego z DDR2 (ASRock AOD 790GX/128M). Na wykresie widać jak świetnie sobie radzi nForce 980a SL doskonale współpracując z G92 kart 8800GT. Na koniec ostatni z testów aplikacja 3D FarCry2 czyli krew, pot, łzy i ogień okraszone afrykańską scenerią.



Ustawienia aplikacji testowej dla testów zintegrowanych układów graficznych wyglądały następująco.



Płyty z zainstalowaną grafiką 8800GT ustawiałem na maksymalnych detalach.



Przyglądając się wynikom widać analogię z wynikami poprzedniego testu, podczas tego benchmarku jeszcze bardziej rzuca się w oczy fakt że technologia DDR3 daje spore możliwości, większy i szybszy przepływ strumienia danych pozwala rozwinąć skrzydła aplikacjom. Ponownie najlepszy wynik przypadł w udziale G92 i płycie Asus M4N82, która słusznie zapracowała w pocie czoła na miano prawdziwej Deluxe.

Strona 9 z 10 <<<1...5678910>>>