2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 6 - GA-MA770T-UD3P

Gigabyte GA-MA770T-UD3P to płyta z podstawką AM3, obsługującą pamięci DDR3 oraz układami AMD 770 i SB710. W przeciwieństwie do GA-MA790FXT-UD5P, którą przedstawię w następnej kolejności model ten posiada ograniczenia wynikające wprost ze swojej budowy oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Przeciętny użytkownik może nawet nie zauważyć różnicy, to że mostek południowy SB710 w stosunku do droższego krewniaka SB750 jest jego okrojoną wersją i został pozbawiony możliwości działania z macierzami RAID 5. GA-MA770T-UD3P nie posiada możliwości CrossFire, ale poza tą „ułomnością”, która dla większości nie ma istotnego znaczenia. Jeżeli popatrzymy na opakowanie produktu Gigabyte to w przeciwieństwie do poprzedników z konkurencji, widzimy paletę kolorów przykuwających wzrok. Kolorowe obrazki krzyczą do naszej podświadomości, budząc ukryte pożądanie posiadania tego, co uruchomiło tryby wyobraźni.




Kolorowe cukierkowe opakowanie, a w środku, zabawka dla dużych chłopców !!! Po rozpakowaniu emocje opadają i bierzemy do ręki, całkiem normalny produkt, utrzymany jak przystało na Gigabyte w konwencji błękitu. Na płycie odnajdziemy wszystko co jest nam niezbędne do budowy komputera naszych marzeń. Płyta posiada tylko jeden slot, PCI-E x16 dla karty graficznej i to praktycznie jedyne ograniczenie, które większość użytkowników i tak uzna za mało istotne.





Radiatory wyglądają efektownie zaopatrzone w gustowne logo, lecz to nie ta finezja i polot jaki widzieliśmy u konkurencji. Tradycyjnie Bios płyt Gigabyta to aplikacja firmy Award Software, na zdjęciach zobaczymy zakładki w których możemy dokonać ustawień procesora, pamięci, magistrali FSB/HTT oraz karty graficznej.




Można powiedzieć że posługując się Bios-em możemy w istotny sposób zmienić ustawienia podzespołów, co też w produktach z tej pułki cenowej nie jest cechą powszechnie spotykaną. W wyniku wielu lat badań przy konstrukcjach płyt głównych oraz zdobytego doświadczenia firma Gigbyte wypracowała własny system ograniczający zużycie energii. Firma Gigabyte z systemem "2 oz" wpisuje się w globalny nurt pro-ekologiczny.



Aby przedłużać żywotność swoich konstrukcji i zapewnić niższych temperatury a co za tym idzie mniejsze zużycie energii, firma Gigabyte stosuje na swych płytach głównych technologię Ultra Durable 3. Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem:
1.Tranzystory Lower RDS (ON) MOSFET – charakteryzują się niską rezystancją oraz dużą szybkością działania, ograniczono w ten sposób wydzielanie ciepła, co przyczyniło się do tego że są bardziej stabilne i wydajne.
2.Ekranowane cewki z rdzeniem ferrytowym – zapewniające mniejsze straty mocy, a co za tym idzie – także niższe temperatury.
3.Pochodzące od Japońskich producentów aluminiowo-polimerowe kondensatory o niskiej wartości ESL (ang. Equivalent Series Inductance – zastępcza indukcyjność szeregowa).
4. 2 oz Copper PCB – laminat (ośmio-warstwowy) z podwojoną grubością ścieżek miedzianych . Rozwiązanie to zapewnia mniejszą rezystancję ścieżek, co ma się przekładać na niższe temperatury oraz większe możliwości overclockingu.




Oczywiście nie zabrakło wsparcia dla technologii Cool 'n' Quiet! opracowanej przez firmę AMD. Technologia ta pozwala na ciągłe monitorowanie i dostosowanie mocy obliczeniowej procesora, jego napięcia zasilania oraz dostosowując automatycznie taktowanie do aktualnego poziomu zapotrzebowania na moc obliczeniową tak, aby zapewnić użytkownikowi optymalną pracę.


Kolejna aplikacja ułatwiająca obsługę płyty to EasyTune 6. Firma Gigabyte stworzyła wyśmienite narzędzie do monitorowania pracy najważniejszych podzespołów komputera oraz zaawansowanej zabawy w overclocking. Za pomocą tej aplikacji, z poziomu systemu operacyjnego można dokonywać wielu manipulacji pozwalających znacznie zwiększyć wydajność naszego komputera.


Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciu poniżej, gdzie jak widać przy mnożniku procesora 16 x 227 MHz szyny FSB uzyskałem taktowanie 3640 MHz co na płytę z tej półki cenowej jest osiągnięciem znakomitym. Na tych ustawieniach płyta przeszła wszystkie testy utrzymując stabilność i niezawodność przez cały czas ich trwania.


Na koniec troszeczkę nietypowo zdjęcie CPU-Z czyli podstawowe parametry procesora, płyty głównej i pamięci. Oczywiście na pokładzie tej płyty nie znajdziemy zintegrowanego układu graficznego, co zapewne dla niektórych może zdawać się poważną wadą tej konstrukcji lecz zamysł producenta był taki, aby oddać w ręce klienta dobry wydajny produkt po niewygórowanej cenie.


Po licznych konsultacjach stwierdzam że konstrukcja tej płyty pozwala na odblokowanie uśpionych rdzeni procesorów AMD z serii Phenom II. No cóż wszyscy popełniamy błędy a niektóre szczegóły pomimo włożonych starań umykają uwadze.

Strona 6 z 10 <<<12345678910>>>