2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 8 - AOD 790GX/128M

Płyta posiada podstawkę socket AM2+ obsługującą procesory Phenom FX, Phenom, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2 Dual Core, Athlon X2 Dual Core, Athlon 64 i Sempron. Pięciofazowe zasilanie, obsługa procesorów z TDP do 140W dwa porty PCI-Express 2.0, jeden PCI-E x1, trzy PCI, cztery sloty DDR2 oraz sześć portów SATA. Zintegrowany układ graficzny ATI HD3300 który ma do swojej dyspozycji aż 128MB własnej pamięci co ma zwiększyć według producenta jego wydajność nawet o około 17%. Wymienione cechy to największe atuty tej płyty głównej. Oczywiście model AOD790GX/128M zaopatrzono również w kartę dźwiękową Realtek Audio 7.1HD i sieciową Gigabit Ethernet. Obsługa technologie ATI CrossFire a także Hybrid CrossFireX to cechy pozwalające użytkownikowi na dowolną konfigurację i sprostanie wymogom najbardziej wyrafinowanych aplikacji. Zobaczmy jak prezentuje się na zdjęciach.





Jak widać producent projektując opakowanie i sama płytę oraz rozmieszczenie podzespołów nie silił się na wyrafinowane wzorce czy finezyjne konstrukcje. To wszystko ma wyglądać na solidne i kosztować niewiele czyli ASRock. Zajrzyjmy do środka, AMI Bios prawie identyczny jak w płytach Asus czemu trudno się dziwić.





Wszystkie najważniejsze funkcje dotyczące ustawień procesora, pamięci oraz OC odnajdziemy w zakładce Advanced. Tak jak w innych płytach posiadających na swym pokładzie SB750 z dziecinną łatwością odblokujemy jeden ze rdzeni procesora Phenom jeżeli posiadamy odpowiedni egzemplarz. Jak już wspomniałem na wstępie opisu płyty na jej pokładzie znajdziemy procesor graficzny ATI HD3300 z wbudowanym modułem pamięci 128MB.


Obecnie ta płyta jest moją platformą służącą mi do codziennej pracy i pozwoliłem sobie na porównawczy test wydajności zintegrowane GPU i G92 Nvidi czyli 8800GT.



Różnica jest ogromna, zintegrowane układy graficzne wprawdzie pozwalają rozkoszować się ciszą, lecz ich ograniczona wydajność, w wymagających aplikacjach, zapewne budzi politowanie wśród prawdziwych fanów lubiących żarłoczne GPU pochłaniające FPS-y niczym bohaterzy gier wycinający hordy przeciwników. Wstawiłem też obrazek z wyników testu PassMark dla pełniejszego zobrazowania wydajności płyty. Oczywiście firma ASRock zadbała, by w zestawie znalazły się narzędzia, potrzebne do overclockingu uruchamiane z poziomu systemu operacyjnego. Tak jak w poprzednich konstrukcjach znalazły się aplikacje oszczędzające energię i tym samym stać się przyjazne naszemu środowisku.


Płyta dobrze reagowała na podkręcanie magistrali a osiągnięty wynik FSB/HTT 251MHz nie przynosi wstydu. Uzyskany wynik prawie 3591MHz przy ustawieniach 16x229MHZ jest osiągnięciem bardzo dobrym.


Część opisowa poświęcona poszczególnym konstrukcjom została zakończona, następnie przedstawię wyniki, po czym zostanie dokonane podsumowania całości.

Strona 8 z 10 <<<1...45678910>>>