2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 5 - M4N82 Deluxe

Płyta główna ASUS M4N82 Deluxe jest przeznaczona dla procesorów AMD Socket AM3 oparta na chipsecie NVIDIA nForce 980a SL. Na płycie zastosowano dwukanałowy kontroler obsługi pamięci DDR2 1066 oraz zwiększono do 5200MT/s prędkość transmisji danych przy użyciu szyny systemowej HyperTransport3.0. Chipset nForce 980a obsługuje technologię SLI, która maksymalizuje osiągi w grafice i została specjalnie zaprojektowana do korzystania z mocy procesorów graficznych GeForce, co szczególnie przydaje się w wymagających grach 3D. ASUS dbając o swój wizerunek firmy przyjaznej środowisku, zadbała o wsparcie dla technologii AMD Cool ‘n’ Quiet. Zobaczmy jak wygląda i prezentuje się opakowanie płyty głównej.




Opakowanie, to tradycyjna firmowa szata oraz niezbędne informacje dotyczące podstawowych funkcji programów i podzespołów umieszczonych na płycie głównej. Natomiast sama płyta, jak na ASUSA przystało prezentuje się bardzo solidnie, spójrzmy na zdjęcia.




Tylni panel to oczywiście solidna konstrukcja, na której znalazły się wszystkie niezbędne elementy.


Natomiast na samej płycie producent umieścił solidne miedziane radiatory, przeciwnie do futurystycznych form z poprzednio opisywanych. Na płycie widać 3 sloty PCI-E, producent wykorzystał technologię 3-drożnego SLI (Scalable Link Interface) firmy NVIDIA. Zwiększone pasmo przepustowości interfejsu PCI Express 2.0, pozwala trzem procesorom graficznym na jednoczesną, efektywną pracę i osiąganie przy tym bardzo wysokich osiągów. Jak zapewnia producent przy niektórych zastosowaniach, można osiągnąć nawet 3-krotny wzrost wydajności w grach.
Płyty ASUS posiada 8+1 fazowy moduł zasilania, pozwalający w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w procesorach AMD (Socket AM3). 8-fazowy układ regulacji napięcia (VRM) zapewnia wyższą efektywność wykorzystania energii co przy zastosowanie wysokiej jakości komponentów układu zasilania obniża temperaturę pracy systemu oraz pozwala na ekstremalne możliwości overclockingu.



Testując magistralę FSB doszedłem do rezultatu 248 MHz, co jest dobrym wynikiem i dowodem na to że płyta posiada spory potencjał OC.


Spoglądając na funkcje ukryte w Bios-e obok Express Gate, pod zakładką Al Tweaker znajdują się narzędzia umożliwiające na różne sposoby podrasować naszą cyfrową maszynę. Poniżej zdjęcia najbardziej interesujących zakładek.






Poza Bios producent dostarczył wraz z oprogramowaniem umieszczonym na płytce DVD wiele aplikacji, które znamy z poprzednich konstrukcji ASUSA, pozwalające z poziomu systemu operacyjnego na ekstremalny overclocking. Turbo Key, TurboV proste w obsłudze narzędzia umożliwiają overclocking bez zamykania lub ponownego uruchamiania systemu operacyjnego. Przyjazny interfejs użytkownika pozwala na wykonanie operacji OC zaledwie kilkoma kliknięciami kursora, natomiast profile ustawień w ASUS TurboV zapewniają najlepszy dobór parametrów podzespołów dla różnych scenariuszy.


Podsumowując prezentacje płyty M4N82 Deluxe dodam jeszcze że producent udostępnił funkcję O.C. DDR2 1300, która to pozwala na przyśpieszenie działania pamięci w najbardziej wymagających aplikacjach. Tak jak przy opisywaniu poprzednich płyt, pełny zestaw uzyskanych wyników odnajdziemy w części poświęconej testom.

Strona 5 z 10 <<<12345678910>>>