2006-12-09 16:22
Autor: Jolly Roger
33

Core 2 Extreme QX6700

Strona 11 - Podsumowanie

PODSUMOWANIE



Ocena Kentsfielda może być dwojaka. Z jednej strony można powiedzieć, że nie jest on żadnym przełomem, gdyż o tylko dwa Core 2 Duo zamknięte w jednej obudowie. Z drugiej zaś strony nie należy zapominać, iż Core 2 Quad jest pierwszym procesorem czterordzeniowym, w który może zaopatrzyć się użytkownik komputerów biurkowych. Nie trzeba się już rozglądać za rozwiązaniami serwerowymi lub wieloprocesorowymi, aby mieć do dyspozycji moc obliczeniową oferowaną przez Kentsfielda.

Po raz kolejny mamy jednak do czynienia ze sprzętem, który nieco wyprzedza swoją epokę. Tak jak w przypadku GeForce 8800GTX, tak i tutaj pełne wykorzystanie hardware'u będzie się wiązało z pewnymi komplikacjami. Większość obecnie dostępnych aplikacji nie potrafi zaprząc do pracy nawet dwóch rdzeni, nie wspominając już o czterech. Znalezienie programów, które by były w stanie pokazać potencjał Core 2 Quad, wcale nie jest takie proste.


Patrząc na wyniki testów nie trudno dojść do wniosku, że Kentsfield znakomicie się sprawdzi w zadania profesjonalnych, do których z pewnością należy rendering oraz obróbka wideo. Gracze, maniacy liczenia próbek Super Pi oraz tzw. zwykli Kowalscy nie znajdą tu niczego, czego by nie mógł im zapewnić tak samo taktowany dwurdzeniowiec z rodziny Core 2 Duo.

Cztery rdzenie oznaczają niestety sporą ilość wydzielanego ciepła. W porównaniu do Core 2 Duo należy się przygotować na temperatury wyższe o 10-15 stopni, lub też niższy ich wzrost, ale kosztem wyższych obrotów zainstalowanych wiatraków. Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, że Core 2 Quad jest nadal zdecydowanie chłodniejszy od Pentium D. Temperatury na pierwszy rzut oka nie wyglądają bardzo zachęcająco – 60 stopni przy pełnym obciążeniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że po pierwsze mamy do czynienia z układem z 4 rdzeniami, a po drugie temperatury są odczytywane z sensorów z wnętrza procesora, a nie z socketa (te już są niższe o około 10-15 stopni).

Cena QX6700 w chwili obecnej kształtuje się na poziomie 1000 $, czyli dla większości będzie odstraszająca. Należy jednak pamiętać, iż Kentsfield nie jest przeznaczony dla zwykłych zjadaczy chleba. Patrząc na cenę z perspektywy tego, co jeszcze niedawno oferowali producenci procesorów należy stwierdzić, iż w chwili obecnej za 1000$ można dostać CPU 2.5 razy wydajniejszy od układów wycenianych na 1000$, lecz dostępnych rok temu. Taki ogromny skok wydajności w tak krótkim czasie z pewnością nie powtórzy się szybko.

Osoby zajmujące się renderingiem, bądź też obróbką audio-wideo z otwartymi ramionami przyjmą nowe dziecko Intela. Moc obliczeniowa Core 2 Quad jest ogromna, potrzeba jednak oprogramowania, które będzie w stanie z niej skorzystać. Tutaj właśnie kłania się pojęcie optymalizacji, czyli dostosowania programów do spożytkowania całego potencjału CPU. W tej chwili nie wygląda to tak różowo, a co gorsze wcale nie widać na horyzoncie ogromnej fali oprogramowania nowej generacji, w którym efektywna współpraca z 4-rdzeniowcami byłaby czymś naturalnym. Jeżeli jednak ktoś z was jest w posiadaniu dobrze zoptymalizowanego softwere'u, to wzrost wydajności będzie nie do przecenienia. Chciałoby się rzec: twórcy oprogramowania – do dzieła!

Dla
Core 2 Quad

Strona 11 z 11 <<<1...7891011