2007-02-04 18:50
Autor: Jolly Roger
13

EVGA nForce 680i SLI oraz Asus P5N32-SLI Premium

Strona 10 - BIOS: Asus P5N32-SLI

BIOS: Asus P5N32-SLI



BIOS użyty w P5N32-SLI Premium oferuje znaczną funkcjonalność. Moduły odpowiedzialne za monitoring, ustawienie zintegrowanych urządzeń oraz podkręcanie zostały mocno rozbudowane i dają użytkownikowi szerokie możliwości zmiany parametrów.


Szczególnie interesująco przedstawia się zakładka Advanced, w której można dobrać wiele parametrów przydatnych podczas overclockingu.


Stajemy przed możliwością dobrania częstotliwości taktowania PCI-E zarówno dla mostka północnego, jak i południowego. Wspomniane już wcześniej ustawianie pamięci niezależnie od FSB działa wyśmienicie. Oczywiście, jeżeli chcemy, można pozwolić na to, aby taktowanie modułów DIMM przyjmowało wartości na równi z Front Side Bus.


Ustawienia FSB w biosie podawane są jako QDR, więc musimy je podzielić przez 4, żeby dobrać właściwą wartość. W praktyce oznacza to, że Front Side Bus można ustawić w zakresie 264-525 MHz.


Pamięci mogą działać przy taktowaniu DDR2 400-1600.



Napięcie procesora może przyjmować wartości w zakresie 1.225 do 1.6V. Szkoda, że nie ma możliwości wybrania jeszcze niższej opcji, która by była przydatna dla użytkowników pragnących chłodzić swoje procesory w pełni pasywnie. Z kolei 1.6V jest już zupełnie wystarczające dla znacznego podkręcenia CPU (biorąc pod uwagę, że fabryczny woltaż Core 2 Duo waha się w granicach 1.225-1.35V).


Pamięć DDR2 wg standardów powinna działać przy napięciu 1.8V. Na rynku dostępnych jest wiele modułów, które do działania na znamionowych ustawieniach potrzebują jednak nieco więcej niż przewidziano to w pierwotnej specyfikacji. Jako że moduły działające z woltażem ponad 2.2V nie należą do rzadkości, więc nie dziwią opcje pozwalające ustawić napięcie DDR2 powyżej 2.5V. Tutaj spory plus dla Asusa.



Kiedy okaże się, że podczas podkręcania wykorzystaliśmy już praktycznie wszystkie możliwości zwiększenia FSB, a płyta nadal nie zechce stabilnie działać, to ostatnią deską ratunku będzie podniesienie napięcia na chipsecie. Szczególnie dowoltowanie mostka północnego potrafi zdziałać cuda. W tym przypadku można ustawić nawet 1.75V, przy czym należy pamiętać, iż pod żadnym pozorem nie należy tego zrobić bez wcześniejszego zapewnienia nadmuchu z wydajnego wentylatora. Ilość ciepła wytwarzanego przez nForce 5 jest zaiste zatrważająca i bez aktywnego chłodzenia płyta by mogła odejść do krainy spalonego krzemu. Tego z pewnością nikt by nie chciał, więc przestrzegam przed przesadzaniem z napięciem na chipset. Dodatkowe 5 MHz nie jest warte utraty blisko 800 zł.


Tak jak większość płyt pod C2D, również P5N32-SLI Premium umożliwia zarządzanie zaawansowanymi opcjami, takimi jak włączanie i wyłączanie C1E, czy SpeedStep. Zabrakło jednak możliwości zmiany mnożnika CPU.


Jeżeli chodzi o ustawienia timingów pamięci, to do dyspozycji dostajemy raczej średnie możliwości ich ustawień. Są płyty, które na tym polu oferują znacznie więcej.


Moduł monitoringu i kontroli wentylatorów działa tak, jak należy tego oczekiwać. Napięcia wyświetlane przez BIOS są na poziomie bardzo bliskim rzeczywistości. Regulowanie wiatraków podłączanych do płyty również działa dobrze.


W menu Tools z pewnością warto zajrzeć do narzędzia Asus O.C. Profile, przechowującego zestawy ustawień biosu. EZ Flash 2 to z kolei narzędzie pomagające dokonać aktualizacji biosu bez konieczności uruchamiania dodatkowych programów z poziomu systemu operacyjnego.

Strona 10 z 14 <<<1...67891011121314>>>