2007-02-04 18:50
Autor: Jolly Roger
13

EVGA nForce 680i SLI oraz Asus P5N32-SLI Premium

Strona 2 - nForce 590SLI

nForce 590 SLI



Przyjrzyjmy się pierwszemu z dwóch omawianych chipsetów – czyli nForce 590 SLI. Jest to produkt dwuukładowy z mostkiem północnym nForce 590 SLI SPP i południowym nForce 590 SLI MCP. Od strony obsługi najnowszych standardów mamy to, czego można oczekiwać od high-endowego wyrobu. Po pierwsze, zapewniono obsługę najnowocześniejszych procesorów wykorzystujących Intelowską podstawkę LGA775, w tym oczywiście również Core 2 Duo. Na dokładkę, producent nie poskąpił nam gniazd PCI Express – 48 linie sygnałowe dają tutaj ogromne możliwości konfiguracji. Pewnikiem są 2 sloty PCI-E x16, dodatkowy PCI-E x8 oraz kilka pojedynczych.


Z nowinek, nie spotykanych we wcześniejszych modelach tego producenta, mamy support dla pamięci DDR2 800 oraz modułów typu „SLI-Ready Memory”. Sama idea nowego typu modułów jest prosta – organizacja ustalająca standardy dla pamięci DDR2 zatwierdziła do tej pory tryb DDR2 800. Producenci jednak, nie zważając na poczynania JEDEC, postawili sobie za cel wyprodukowanie jeszcze szybszych kostek. Problemem okazał się sposób obsługi takich produktów przez nowe płyty. Okazało się, że trzeba było ręcznie ustawiać parametry pracy dla pamięci, co wielu użytkowników wręcz zniechęcało. Ratunkiem okazało się rozszerzanie układu SPD, przechowującego dane o timingach, o dodatkowe profile danych dla częstotliwości wyższych niż DDR2 800 oraz o wartości napięcia, które są wymagane do poprawnej pracy takiego modułu przy bardziej wyśrubowanych parametrach. Wystarczyło tylko przestawić w biosie opcję SLI-Ready Memory na Enabled, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa szybszych modułów DIMM. Udogodnienie tako nazwano Enhanced Performance Profile. Więcej o EPP możecie przeczytać w artykule kolegi Wheerexa KLIK. Ostatnią z ciekawostek jest możliwość praktycznie niezależnego taktowania pamięci od magistrali FSB. Zamiast kilku mnożników dla modułów DIMM dostajemy ich wielokrotnie więcej, co zapewnia ogromną swobodę, chociażby przy podkręcaniu.


Mostek południowy jest w stanie obsłużyć do 6 urządzeń SATA i 2 PATA. Dla fanów większej wydajności, bądź bezpieczeństwa danych, przewidziano możliwość utworzenia macierzy RAID 0, 1, 0+1 oraz 5.

Interesująco przedstawiają się technologie związane z obsługą sieci. Pierwszą z nich jest DualNet, w której dwa gigabitowe kontrolery sieciowe mogą być tak skonfigurowane, aby były widziane jako jedno fizyczne łącze, oferując przepustowość do 2Gbps. FirstPacket to kolejna nowość, która w założeniu ma nadać taki priorytet pewnym pakietom, aby opóźnienia dla nich były jak najmniejsze. Jednym z takich przypadków jest ściąganie pliku podczas rozgrywki w ulubioną grę on-line. Każdy gracz pragnie, aby ping był jak najmniejszy, nawet gdy przepustowość łącza jest wykorzystywana w znacznym stopniu. W teorii technologia ta wygląda obiecująco, zaś w praktyce nie daje żadnych zauważalnych zysków. Jednoczesne granie w Quake3 podczas ściągania dema gry jest koszmarem zarówno z FirstPacket, jak i bez.

Strona 2 z 14 <<<123456...14>>>