2007-02-04 18:50
Autor: Jolly Roger
13

EVGA nForce 680i SLI oraz Asus P5N32-SLI Premium

Strona 12 - BIOS: EVGA nForce 680i SLI

BIOS: EVGA nForce 680i SLI



Jeżeli BIOS Asusa P5N32-SLI Premium uznamy za rozbudowany, to ten w EVGA nForce 680i SLI wydaje się wręcz naszpikowany przeróżnymi ciekawymi opcjami, które jednak będą w stanie wykorzystać osoby dobrze obeznane z przeznaczeniem tychże opcji. Już główna strona biosu zawiera dwie podstawowe informacje mówiące o tym, czy w danej chwili aktywna jest technologia LinkBoost oraz czy dysponujemy pamięciami SLI-Ready.


Nie zabrakło oczywiście informacji o dostępnych dyskach i napędach optycznych oraz pojemności pamięci RAM.


Wybór dysku, z którego ma się w pierwszej kolejności załadować system operacyjny, to już standard. Tyczy się to również włączenia, bądź też wyłączenia pełnoekranowego logo producenta. Nowości w tej sekcji brak – wszystko według utartych schematów znanych z biosów innych płyt.


Za to ustawień dotyczących napięć i timingów jest naprawdę pod dostatkiem. Wystarczy tylko wejść w odpowiednią zakładkę, aby przekonać się o bogactwie oferowanym przez BIOS EVGA. Po ustawieniu wybranych woltaży i opóźnień pamięci warto zapisać dany profil.




W menu System Clocks mamy dostęp do regulacji szyny PCI-Express oraz mnożnika procesora i HT. Częstotliwość PCI-E można ustalić nawet na poziomie 200 MHz, zaś HTT aż do 500 MHz (standard to 200 MHz).


Zakładka FSB & Memory Config to kolejne miejsce, które odwiedzi każda osoba planująca zmienić zaawansowane ustawienia modułów DIMM oraz magistrali FSB procesora. Tak jak i w przypadku płyty Asusa, również i tutaj można wybrać w jaki sposób (i czy w ogóle) pamięć będzie powiązana z FSB. Tutaj również aktywujemy obsługę SLI-Ready Memory oraz zmieniamy stawienia timingów (do wyboru: TCL, TRCD, TRP, TRAS, Command Rate, TRRD, TRC, TWR, TWTR, TREF).


FSB możemy ustawić w zakresie 100-625 MHz (QDR 400-2500 MHz).


Zakładka CPU Configuration umożliwia aktywację, bądź też dezaktywację technologii wirtualizacji oraz funkcji odpowiedzialnych za oszczędzanie energii przez CPU. Jest tutaj jednak coś jeszcze ciekawszego – możliwość wyłączenia poszczególnych rdzeni procesora.




Warto się również zatrzymać przy ustawieniach napięć. Mamy tutaj całkiem spore możliwości:
  • CPU: 0.5-1.8V

  • FSB: 1.2-1.5V

  • Memory: 1.8-2.5V

  • nForce SPP: 1.2-1.5V

  • nForce MCP: 1.5-1.75V

  • HT: 1.2-1.5V


Regulacja prędkości obrotowych wiatraków to również jeden z ważnych punktów wycieczki po biosie płyty EVGA. Szczególnie warto zmniejszyć szybkość z jaką obraca się wiatraczek na chipsecie – przy maksymalnym ustawieniu jest on bardzo głośny, zaś na minimum już znośny.

Strona 12 z 14 <<<1...891011121314>>>