2005-12-08 17:29
Autor: Jolly Roger
17

Epox 8NPA SLI

Strona 11 - Podsumowanie

Poprzez testy starałem się nakierować czytelnika na samodzielną refleksję nad dręczącym wszystkich pytaniem, czy stosowanie płyty na S754 z PCI-E SLI ma sens. W testach okazało się, że w sporej ilości zastosowań różnica wydajności między platformami A64 S939 i Sempron S754 jest bardzo mała. Wobec tego, jeżeli jesteś graczem i zastanawiasz się czy wybrać A64 ze słabszą kartą lub Semprona z mocniejsza grafiką, to odpowiedź jest jedna – Sempron z wydajniejszym GPU będzie lepszym rozwiązaniem. Po podkręceniu, tańszy CPU będzie równie wydajny, albo i wydajniejszy, od znacznie droższego Athlona 64 (A64 też można jednak wysoko podkręcić).

Jeżeli chodzi o sens stosowania SLI na platformie S754, to nie dam tu jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością osoby, które stać na zakup dwóch kart do SLI, będą sobie mogły pozwolić na nabycie wydajniejszego Athlona 64. Warto również wspomnieć, że na S939 od dawna można dostać Gigabyte K8N SLI i to w cenie 350 zł. Nie zapominajmy również, że na S754 nie dostaniemy dwurdzeniowców, a to może się okazać sporą wadą tejże platformy w przyszłości.

Zbudowanie budżetowego zestawu na S754 i podkręcenie go na dobrej płycie, zapewni nam spory zapas wydajności na długi czas. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nawet bez overclockingu Semprony S754 wypadają bardzo dobrze i w obecnej chwili oferują znakomity współczynnik wydajności do ceny.

Co do płyty Epox 8NPA SLI, to trzeba przyznać, że jest to produkt udany. Osoby potrafiące okiełznać wszystkie zakamarki biosu wycisną z tego produktu ogromną wydajność. Na standardowych ustawieniach płytka ta nie sprawiała absolutnie żadnych problemów. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że SLI mogło zawitać zdecydowanie wcześniej na płyty z S754. Cena tego modelu nie jest przesadnie wysoka, więc z pewnością znajdzie ona wielu nabywców.

Epox 8NPA SLI
Zalety:
- bardzo dobra wydajność
- SLI i SATA2
- duże możliwości overclockerskie
Wady:
- raczej ubogie wyposażenie dodatkowe
- tylko 2 sloty dla pamięci
- PCI-E x8


Przewidywalna cena: ~420 zł

Strona 11 z 11 <<<1...7891011