2009-03-17 16:20
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

Wentylatory Akasa - Smart i Quiet Fan

Strona 2 - Akasa Smart Fan 80 mm

Na pierwszy ogień pójdą wentylatory serii Akasa Smart Fan. Do naszej dyspozycji trafiły modele w trzech najpopularniejszych rozmiarach, czyli 80 x 80 mm / 92 x 92 mm i 120 x 120 mm. Zaczniemy od najmniejszego (oznaczenie fabryczne AK-FN051) ...


80-ki to rozmiar raczej unikany przez ceniących ciszę użytkowników komputerów. Najczęściej kojarzą się one z dość sporym szumem w wyższych tonacjach, a to z racji tego, że niewielkie rozmiary śmigła (krótkie łopatki), nadrabiano wyższą prędkością obrotową, która miała zapewnić w miarę przyzwoity ciąg powietrza.
W przypadku modelu Akasy, dostajemy jednak system PWM, a więc obrotami wentylatora może zarządzać według swoich potrzeb, sama płyta główna (w technologię tą uzbrojono wszystkie modele serii Smart Fan). Dzięki temu, kiedy nasze podzespoły nie wydzielają zbyt dużo ciepła, 80-ka może się kręcić z minimalną prędkością około 800 RPM, generując przy tym hałas na poziomie zaledwie 18.7 dBA. Gdyby jednak przyszła taka potrzeba i system czujników wykryłby nagły wzrost temperatury procesora czy ogólnej temperatury we wnętrzu obudowy, elektronika może „rozkręcić” śmigło Akasy 80 do maksymalnych 2300 RPM (przy obciążeniu 0.14A), co da nam już dość słyszalne 23.1 dBA. Nie jest to jednak złą wartością, bo tego typu wentylatory potrafią zbliżać się do 3000 RPM i to bez możliwości elektronicznej kontroli ich obrotów (pomijając oczywiście opcjonalne, zewnętrzne kontrolery obrotów).
W środku kartonika, prócz samego wentylatora znajdziemy jeszcze komplet czterech gumowych kołeczków mocujących. Pozwalają one na szybki, beznarzędzowy montaż wentylatora w obudowie, a dodatkowo wyciszają jego pracę poprzez absorbowanie ewentualnych drgań generowanych przez wirujące śmigło.



Ramkę montażową wentylatora wykonano z przejrzystego pleksiglasu, co czyni ją wizualnie bardzo lekką i niemal niewidoczną. W jej wnętrzu, na ślizgowym łożysku, spoczywa półprzejrzysty, matowy wirnik, zabarwiony w odcieniu niebieskiego koloru lub bardziej obrazowo - tańszych alkoholi, czyli denaturatu :) Sreberko umieszczone jako etykieta w centralnej części śmigła, to prawdziwy hologram kryjący w sobie logo producenta i wielokrotnie powielony napis „Superb design engineering”. Taka naklejka będzie ciekawie zachowywać się w świetle ultrafioletowych lamp i zimnych katod, jeśli ktoś takowe posiada, jednak głównym jej zadaniem jest potwierdzenie nam autentyczności zakupionego urządzenia. W dobie zalewu chińskich podrób (choć sam wentylator też jest Made in China), producenci imają się wszelakich sposobów zabezpieczania swoich produktów przed nielegalną sprzedażą pod ich logo firmy. Fatalna jakość podrobionych urządzeń z naklejką Akasa, na pewno zaszkodziła by reputacji marki.




Dane techniczne, jakie znajdziemy na odwrocie pudełka są może wystarczające dla większości potencjalnych użytkowników, ale brak tam jednego z najważniejszych parametrów, a mianowicie ilości przepływu powietrza.


Na szczęście na stronie producenta znajdziemy dokładniejsze dane

Strona 2 z 6 <<<123456>>>