2009-03-17 16:20
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

Wentylatory Akasa - Smart i Quiet Fan

Strona 6 - Bonus - Akasa Orion

Spodnia część podstawy ORION, to maskownica będąca zarówno eleganckim elementem wykończenia, jak i tunelem aerodynamicznym dla systemu chłodzenia składającego się z dwóch wentylatorów. Kiedy przyjrzymy się im z bliska, to okaże się że ich budowa bardziej przypomina turbiny z referencyjnych kart graficznych GeForce czy Radeon, a więc z pionowym ułożeniem łopatek. Taki system kieruje powietrze na boki, co jest właśnie wskazane przy tunelowych systemach chłodzenia.
Zasysane przez wentylatory (70 x 70 mm / 1200 RPM) powietrze kierowane jest do środkowej części podstawy, gdzie przez ozdobną maskownicę „dmucha” na spód naszego notebooka. Jednak od środkowej jej części odbiega siedem wąskich tuneli, których zadaniem jest schłodzić całą powierzchnię podstawy. Dzięki temu rozwiązaniu, cały aluminiowy panel jest równomiernie chłodny, zapewniając stałą, niską temperaturę pod komputerem. Jeśli posiadacie notebook w domu, postawcie go na jakiejś równej powierzchni, „zmęczcie” go trochę wymagającymi aplikacjami bądź grami i po chwili podnieście komputer w górę, drugą ręką dotykając miejsca w którym on stał przed chwilką. Na pewno poczujecie, jak to miejsce jest nagrzane. A czym cieplejsza podstawa pod komputerem, tym cieplejsze powietrze jest zasysane przez jego dysze, co przekłada się na wyższe temperatury procesora, układu graficznego, dysku, chipsetu płyty głównej ... itd. Na podstawce Akasy nie będzie tego efektu, bo system tuneli zadba o równomierne chłodzenie całości jej powierzchni.




Po prawej stronie producent wyposażył Oriona w dwa porty USB i wyłącznik 0/I. Jednym z gniazd USB łączymy się poprzez kabelek zestawu, z portem w notebooku. Aby nie tracić wolnego miejsca w komputerze, otrzymujemy właśnie to drugie gniazdo. Szkoda że nie pokuszono się o zastosowanie przynajmniej jeszcze jednej sztuki USB, bo wtedy zyskalibyśmy coś w rodzaju gratisowego koncentratora.


Wspomnianym włącznikiem, zarządzamy pracą wentylatorów. No właśnie, ale jak one pracują?
Pierwsze pomiary temperatury wykonałem na blacie biurka. W pokoju wskazywana przez termometr temperatura, oscylowała w okolicach 22 stopni Celsjusza a więc ani chłodno, ani gorąco (jak dla mnie, w sam raz). Po dwudziestu minutach od uruchomienia komputera (ustawienia wydajności na najwyższym poziomie - Super Performance), przeprowadziłem pierwszy pomiar IDLE. Odczyt orientacyjny temperatury wskazywał dość przejrzysty programik Core Temp. Później obciążyłem procesor aplikacją Orthos i po pięciu minutach wygrzewania zanotowałem wynik:
IDLE


STRESS


Analogiczny pomiar przeprowadzony został po umieszczeniu komputera na podstawce Akasa Orion. Mój notebook Asus X50 (Athlon X2 / 160 GB HDD / 2 GB RAM / GPU GeForce 7000M) pasował niemal idealnie do obrysu podstawy, nieznacznie tylko wystając swoim kadłubkiem po bokach.








Włączenie wentylatorów nie wywoła u nas szoku. Kiedy notebook stoi na podstawce, to w zasadzie nie słychać szumów, jedynie gdy dokładnie się wsłuchamy, do naszych uszu dotrze delikatny „terkot”. Delikatny, ale wieczorową porą dość słyszalny. To niewątpliwie praca silnika wentylatorów, bo gdy wyłączymy ich zasilanie i kręcą się siłą rozpędu, to owego terkotania już nie słychać. Nie jest to jakiś wielki hałas, ale co niektórych może on irytować.
Jednak w zamian za te drobne niedogodności, Orion zrekompensuje się nam lekkim spadkiem temperatur. Może szału nie ma, bo zamknięty w kadłubie komputera procesor, dość opornie reaguje na świeży powiew z podstawy, jednak po dłuższej pracy na podstawie, stwierdzimy na pewno, że spód notebooka jest o wiele chłodniejszy niż w przypadku jego spoczynku na biurku, a to na pewno jakaś ulga dla jego dysku i pamięci ... Pomiar CPU w IDLE ...


... i po pięciu minutach Orthosa ...


Jeśli ktoś będzie chętny na tego typu urządzenie, musi liczyć się z dość znacznym wydatkiem, choć z drugiej strony, co przy dzisiejszym poziomie walut jest tanie ... Za podstawę/cooler Akasa Orion, zapłacimy 171 PLN. Szkoda, że tak drogo :( bo to całkiem solidne i ładne urządzenie.



Podziękowania dla firmy ADMAX Computers, za udostępnienie sprzętu do testów.







Sponsorem platformy testowej, jest producent kart graficznych ZOTAC.

Strona 6 z 6 <<<123456