2009-03-17 16:20
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

Wentylatory Akasa - Smart i Quiet Fan

Strona 4 - Akasa Quiet Fan 80 / 120 mm

Przejdźmy teraz do kolejnych produktów Akasy, czyli wentylatorów serii Quiet Fan. Do redakcji przyjechały dwa modele o rozmiarach 80 i 120 milimetrów. Już po samym opakowaniu zorientujemy się, że mamy do czynienia z zupełnie innym asortymentem, niż wcześniej oglądane Smart Fany. Tego typu asortyment kierowany jest do miłośników ciszy, ale i zwolenników ładnego wyglądu komputera.
Przejrzysta ramka, biały wirnik wentylatora i białe podświetlenie diodami LED, to atuty, które mają przyciągnąć naszą uwagę. Na pierwszy rzut oka 80-ka serii Quiet (oznaczenie fabryczne AK-FN054) nie różni się niczym od swojego odpowiednika Smart (no może prócz koloru śmigła), ale parametry i wyposażenie są jednak zupełnie inne.
Przede wszystkim jest to produkt kierowany do wentylacji obudowy, o czym świadczą dodatki we wnętrzu kartonowego opakowania. Znajdziemy tam przedłużacz-przejściówkę z połączeniem 3 pin / MOLEX, którym możemy zasilać wentylator wedle naszych potrzeb. Dodatkowo w małym woreczku otrzymamy komplet czterech wkrętów montażowych z szerokim gwintem, którym przykręcamy wentylator do otworów montażowych w obudowie. Trochę to dziwi, bo skoro seria nazywa się Quiet, to bardziej odpowiednim wyposażeniem byłyby chyba miękkie, silikonowe kołeczki, podobne do tych, które mieliśmy we wcześniej prezentowanych Smartach (choć tam była trochę twardsza guma).



Jak zapewne już się zorientowaliście, seria Quiet wyposażona została we wtyczkę 3-pinową, a więc nie dostaniemy tu technologii PWM. Model 80 x 80 mm pracuje więc w stałym zakresie obrotów na poziomie 2000 RPM (0.18A), generując przy tym szumy na poziomie 20.6 dBA. Biały wirnik z hologramem potwierdzającym autentyczność produktu, zawieszono na tym razem na łożysku kulkowym, co również powinno zaprocentować niższym hałasem pracy, mniejszymi oporami i wyższą żywotnością urządzenia.
W ramce montażowej, w specjalnie przygotowanych otworach osadzono cztery diody LED o białej barwie światła. Ich zadaniem jest wyeksponowanie bieli wentylatora, co daje wieczorem dość ciekawy efekt wizualny. Może się on spodobać nawet tym, którzy nie przepadają za „błyskotkami” we wnętrzu swojego komputera. Białą barwa wydaje się być dość neutralna niż witrażowo niebieska, bądź intensywnie czerwona, więc mimo że komputer świeci, to nie jest to zbyt drażniące dla oka. No ale to już kwestia gustu, więc ten parametr pozostawiam Wam do indywidualnej oceny.






120-ka (AK-FN055), to po prostu znacznie powiększona wersja omawianej powyżej 80-ki. Konstrukcyjnie i w wyposażeniu nie różni się ona niczym. Jej białe śmigło (również na łożysku kulkowym) wiruje ze stałą prędkością 1200 RPM (0.18A), wytwarzając przy tym szumy na poziomie 17.5 dBA, co już jest wartością godną uwagi poszukujących kompromisu między wydajnością, a poziomem hałasu. Prócz tego otrzymamy białe diody LED, komplet wkrętów i adaptor 3-pin/MOLEX.





A tak wygląda 120-ka wieczorową porą. Tutaj zastępczo w testach na coolerze Noctua


Strona 4 z 6 <<<123456>>>