2009-03-17 16:20
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

Wentylatory Akasa - Smart i Quiet Fan

Strona 5 - Podsumowanie

Na koniec parę słów o pracy produktów firmy AKASA. Wentylatory serii Smart Fan nie wyróżniają się zbytnio od konkurencji, jak na przykład od modelu Coolink Green który pracuje u mnie na coolerze Scythe Orochi czy Infinity (Mugen) u syna w komputerze. Dodatkowo seria Quiet Fan 120 mm. porównana została z modelem Noctua Noctua NF-P12, który uważany jest przez wielu za wzór cichego wentylatora.


W zasadzie produkty Akasy Smart i Coolinka nie odbiegają od siebie kulturą pracy i poziomem hałasu. „Odsłuchowo” nie byłem w stanie stwierdzić różnic w ich pracy. Obie konstrukcje oparto na łożyskach ślizgowych a łopaty ich śmigieł mają ten sam kształt i podobną wartość obrotową (+/- 100 RPM).
Co innego porównanie 120-ki Quiet z Noctuą. Tutaj możemy usłyszeć subtelne różnice w pracy obu modeli. Każdy z nich (na moje ucho), uznałbym za wentylator cichy, jednak Akasa ma słyszalnie wyższą tonację generowanego szumu i delikatnie słychać pracę silnika. W specyfikacjach, Akasa jest cichsza od produktu Noctua, jednak słuchowo również nie jestem w stanie tego potwierdzić. Odbiór tego, co każdy z nas uważa za hałas, jest rzeczą bardzo indywidualną, więc ciężko opisać to słowami.
Myślę jednak, że Akasa Quiet Fan 120 mm godna jest miana cichego wentylatora i godna polecenia szukającym kompromisu między wydajnością, hałasem a i niecodziennym wyglądem (białe śmigło + białe podświetlenie LED). W dzisiejszych czasach, przy tych zabójczych kursach walut, aż strach podawać ceny testowanych produktów, i nie ważne jest już to, czy będzie nim karta graficzna czy też zwykły wentylator. Do naszych zarobków, wszystkie urządzenia wydają się już zdecydowanie za drogie. Ale w porównaniu z Noctuą za model Akasa Quiet 92 mm zapłacimy tylko 26 PLN, natomiast większa 120-ka, to wydatek niewiele większy, bo tylko 32 PLN (!!). Cena moim zdaniem rewelacyjna, zwłaszcza że porównywana Noctua NF-P12, to już wydatek około 100 PLN. Co prawda Noktua twierdzi, że jej produkt będzie pracował bezawaryjnie przez około 150 tysięcy godzin, a Akasa daje nam na to "tylko" 20 000 godzin, ale jesli chcemy mieć cichy komputer, a nie dysponujemy dużą gotówką, oferta japońskiego producenta wydaje się świetną okazją.


Seria Akasa Smart Fan nie wyróżnia się w pracy czymś specjalnym od swoich konkurentów na rynku. Godnym zwrócenia uwagi jest zastosowanie czteropinowej wtyczki, dzięki czemu otrzymujemy możliwość regulacji obrotów przez technologię PWM z oprogramowania płyty głównej. Również nie można zapomnieć o tym, że w komplecie dostajemy cztery gumowe kołeczki montażowe, które mają dławić ewentualne wibracje obracającego się śmigła, co przełoży się na niższy poziom hałasu i poprawę komfortu pracy przy komputerze. Szkoda tylko, że guma z której sią owe kołki wykonane, jest trochę twarda. Znacznie lepiej byłoby, gdyby wykonano je z bardziej elastycznego silikonu, który znacznie lepiej absorbuje wszelkie wibracje. No ale może miałoby to wpływ na cenę, która dla poszczególnych modeli wynosi:
Akasa Smart Fan 80 mm - 32 PLN
Akasa Smart Fan 92 mm - około 35 PLN (akurat nie ma tego modelu wyszczególnionego na stronie Ad-Maxu)
Akasa Smart Fan 120 mm - 44 PLN



Ale zanim zakończymy ten niewielki przegląd asortymentu wentylatorów firmy Akasa, jako mały bonus, przyjrzyjmy się jeszcze jednemu produktowi z klasy urządzeń chłodzących, jakim jest podstawka dla notebooków Akasa ORION.
Urządzenia tego typu nie są może najpopularniejsze w naszym kraju, ale przy coraz większej sprzedaży komputerów mobilnych, które i tak najczęściej zastępują nam w domu stacjonarnego PC-eta i rzadko opuszczają nasze biurko, wtedy podkładki z aktywnym systemem chłodzenia, naprawdę mogą się przydać. Dzisiejsze notebooki mogą już zawstydzić w wydajności nie jeden trochę starszy komputer stacjonarny, więc i nie możemy się dziwić, że te dość płaskie w konstrukcji urządzenia potrafią się nieźle nagrzewać.
Do naszej redakcji trafił model ORION w wersji dla laptopów o rozmiarze ekranu 15,4 cala, a więc chyba obecnie najpopularniejszej klasie mobilnych komputerów. Producent zwraca naszą uwagę na wykorzystanie przy budowie tej podstawy-coolera, szczotkowanego aluminium i cichych wentylatorów (low noise).




Akasa ORION to stanowisko pracy naszego komputera. Przede wszystkim ma nam zapewnić stabilne trzymanie kadłubka notebooka, wygodne nachylenie kąta klawiatury i oczywiście poprawę właściwości chłodzenia podzespołów.
Dla dobrego trzymania, na aluminiowej podstawie umieszczono sześć piankowych punktów, które jednocześnie stanową element dystansowy, zapewniający dostęp powietrza do dmuchawy notebooka. Dodatkowo przednią część podstawy przetłoczono w występ zapobiegający ześlizgiwaniu się komputera. Dla jeszcze wyższej stabilności przy ruchach na boki, cały przód podstawy pokryto czarną, gumowaną powłoką przeciwpoślizgową.
W centralnej części Oriona panuje siatka zasłaniająca wylot powietrza, zdobiona logo producenta.



Strona 5 z 6 <<<123456>>>