2007-03-21 20:12
Autor: Jolly Roger
39

Asus Commando oraz P5N-E SLI

Strona 2 - Asus Commando - specyfikacja i wygląd

Asus Commando




Od dawien dawna zastanawiałem się, czy ukaże się na rynku płyta, która w 100% będzie mi odpowiadała pod względem rozmieszczenia elementów. Commando również się to nie udało, ale do ideału zabrakło już bardzo niewiele.



Z pewnością do plusów można zaliczyć w pełni pasywne chłodzenie. Rozbudowane radiatory połączone ze sobą rurkami cieplnymi zapewniają całkiem przyzwoitą temperaturę pracy (~45 stopni) i zostawiają jeszcze spory margines, który z pewnością zostanie zagospodarowany podczas podkręcania. Ułożenie elementów odprowadzania ciepła oraz ich odległość od gniazda procesora powoduje, że nie będzie najmniejszych problemów z instalacją chociażby takich wielkich coolerów jak Scythe Ninja.


Również rozmieszczenie slotów pod karty rozszerzeń jest zrobione „z głową”. Co ważne, płyta jest pozbawiona zupełnie bezużytecznych PCI-E x1. Nie oszukujmy się – bardziej wartościowym gniazdem jest starszy PCI, w którym to można umieścić zdecydowanie większą liczbę kart. Umieszczony na samej górze biały slot, wyglądający jak odwrócone o 180 stopni PCI-E x1, służy do obsadzenia dołączonej karty dźwiękowej. Kolejnym plusem takiego layoutu jest również to, że nie będzie problemu z zamontowaniem pamięci w chwili, kiedy zainstalujemy kartę graficzną PCI-E x16.


Kolejnym udogodnieniem jest umieszczenie 3 przycisków odpowiedzialnych za włączanie i wyłączanie peceta oraz reset biosu. Po nieudanym OC zdecydowanie szybszą czynnością jest naciśnięcie jednego przycisku, niż uganianie się za zworką wśród masy kabelków.


Przyciski te są podświetlane, więc użytkownicy pragnący mieć w obudowie prawdziwe szaleństwo kolorów również będą zachwyceni.


Obrócenie wyjść portów SATA i PATA o 90 stopni i umieszczenie ich na skraju laminatu to również znakomity pomysł – uporządkowanie kabli staje się zdecydowanie prostsze. Posiadacze obudów o standardowej długości powinni jednak czuć się ostrzeżeni – podpięcie przewodów SATA i PATA po zamontowaniu płyty jest mocno utrudnione. Coś za coś, niestety.



Tylny panel prezentuje się raczej klasycznie, poza jedną rzeczą – niewielkim wyświetlaczem LCD, który informuje nas chociażby o inicjowaniu kolejnych urządzeń w czasie startu peceta.




Do płyty dołączono najpotrzebniejsze kabelki oraz dodatkowy moduł chłodzenia powietrznego, który instalujemy na radiatorze znajdującym się nad mosfetami. Na dyskach DVD, oprócz sterowników, umieszczono 3D Mark 2006 w wersji Advanced Edition oraz grę Ghost Recon: Advanced Warfighter.

Strona 2 z 13 <<<123456...13>>>