Procesor AMD FX 8350
Strona 1 - Wstęp
Dziś 23 października, więc przyszedł czas na debiut nowego procesora AMD opartego o nieco przebudowaną architekturę Bulldozer, a znaną już od jakiegoś czasu pod nazwą Piledriver. Procesor o kodowym imieniu Vishera jest nowy, jednak jego nazwa handlowa pozostała niezmieniona i seria układów FX drugiej generacji otrzymała tylko inne oznaczenia numeryczne. Tak więc na początku na rynek trafią dwa czteroblokowe (ośmiordzeniowe) modele FX 8350, FX 8320, trzyblokowy (sześciordzeniowy) FX 6300 oraz dwublokowy (czterordzeniowy) FX 4300. Ilość rdzeni specjalnie umieściłem w nawiasach, bo jest to na forach kontrowersyjna sprawa. Jedni uważają, że tak naprawdę to ośmiordzeniowce są czterordzeniowe z obsługą ośmiu wątków... Jednak trzeba pamiętać, że architektura Bulldozer, z której bezpośrednio wywodzi się Vishera, jest tak odmienna od dotąd stosowanych (zwłaszcza od Intela), że koncern oficjalnie przyjął oznaczenia ośmiu rdzeni, mimo że fizycznie są w procesorze cztery główne bloki, każdy zawierający po dwa odrębnie pracujące rdzenie.
Tak to już z AMD jest, że wprowadza w zasadzie cały czas wprowadza na rynek nowości technologiczne, jak pierwsze układy 64-bitowe czy pierwsze układy wielordzeniowe, jednak opieszałość świata software i nie zawsze uczciwe zabiegi pozostawionej w tyle konkurencji, przyhamowały rozwój firmy. Fakt, że kiedy AMD brylowało w świecie procesorów, kazało sobie równie ostro płacić za układy, co wcześniej Intelowski gigant, ale to chyba normalne w tej branży. Jednak można byłoby pomarzyć, że AMD przy atrakcyjnych cenach podbija rynek CPU i ma dużo pieniążków, by pracować nad kolejnym super procesorem. Tymczasem Intel sięgnął głębiej do swej przepastnej kieszeni, powielił pomysły "zielonych", przy czym uczynił je bardziej wydajnymi i obecnie jest jak jest... Jak mówi stare powiedzenie, duży może więcej, a do tego świat popadł w pogłębiającą się wciąż recesję i tak mała w porównaniu z Intelem firma walczy z przeciwnościami losu i mega-konkurencją.
Jednak w tej recenzji nie będziemy się zastanawiać nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy i chcemy Wam przedstawić najwyższy w ofercie koncernu model FX 8350. Najwyższy, czyli "flagowy", choć już na wstępie śpieszę z wyjaśnieniami, że na obecną chwilę AMD nie posiada układów zdolnych konkurować z najwyższymi procesorami "niebieskiego" konkurenta, czego sama firma nie ukrywa i swoje cele określa w średnim segmencie rynku, który ze względu na swój stosunek ceny do wydajności jest najatrakcyjniejszy dla statystycznego "Kowalskiego". Nowa strategia AMD ma na celu być najatrakcyjniejsza w cenie przy zachowaniu wydajności niemal identycznej od droższych, porównywalnych produktów konkurenta. Brzmi nieźle, prawda? Zanim jednak powiemy z jakimi konkurentami FX 8350 będzie walczyć o miejsce w naszych komputerach, zobaczmy co producent o nim mówi.
AMD dedykuje serię FX użytkownikom lubiącym zarówno gry, jak i zastosowania multimedialne a w zamian daje dodatkowy bonus w postaci łatwego overclockingu dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Nawet niezbyt zaawansowany w OC użytkownik ma szansę bez większych trudności wejść do Biosu płyty głównej i zmienić wartość ustawień CPU.
Jak już wspominałem, AMD poprawiło swoją wciąż modyfikowaną architekturę Bulldozer, co w naturalny sposób niemal "zmusza" nas do porównania układów Vishera z poprzednikiem, czyli Zambezi. W porównaniu z nim inżynierowie udoskonalili zarządzanie procesora energią zasilania rdzeni, co poskutkowało możliwością znacznego zwiększenia nominalnego taktowania rdzeni przy jednoczesnym, niższym o 15% zapotrzebowaniu na energię. Ale to nie jedyna zmiana w strukturze tego krzemu, bo procesor sprawniej potrafi również przeliczać nasze dane, co odczujemy w bezpośrednim porównaniu FX 8350 z flagowym poprzednikiem FX 8150. I nie jest tu sprawą wyższe taktowanie nowego CPU, bo poddałem je próbom z jednakowym ustawieniem zegarów, ale o tym napiszę troszkę dalej. Niemniej jednak sam producent w swoich prezentacjach porównuje oba modele w wydajności.
Z zamieszczonych materiałów wynika, że FX 8350 "Vishera" może być w grach nawet do 25% wydajniejszy od flagowego poprzednika. Slider może się wydawać zwykłą reklamówką, ale moje próby potwierdzają lekki, ale zauważalny wzrost wydajności w grach, co zobaczymy później.