2012-10-23 03:58
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
106

Procesor AMD FX 8350

Strona 7 - Gry

No i przyszedł czas na temat, który zapewne interesuje większość komputerowych użytkowników, czyli gry. Tutaj pierwszy Bulldozer był dość krytykowany, bo o ile w aplikacjach użytkowych był w stanie walczyć nawet z wyższymi układami Intela, to już w grach nie szło mu tak dobrze. No ale nie do końca to wina AMD. Ich "grzechem" było to, że stworzyli tak innowacyjny układ, dla którego dość ospały świat twórców gier nie był w stanie wykorzystać drzemiących w procesorze możliwości. "Spychacz" niemal w prostej linii wywodzi się z architektury mającej swoje korzenie w serwerach i stąd spora rozbieżność w grach, bo jedne go preferują, inne niemal nienawidzą. No ale zobaczmy wykresy z kilkunastu popularnych gier i benchmarków budowanych na niektórych z ich silników. Ustawienia graficzne są dla rozdzielczości 1920 x 1200 przy możliwie najwyższych ustawieniach szczegółów (High / Ultra). Niestety jakiś czas temu moja dwurdzeniowa HD 5970 odeszła w zaświaty i teraz zastępuje ją model HD 6870, co w grach mniej korzystających z zalet Multi GPU, dość znacząco rzutuje na wyniki.








Jak wspominałem wcześniej, ciekawie po zmianie procesora zachowywała się gra Word of Tank, która na FX 8350 rozwinęła skrzydła. Silnik tej gry lubi moc obliczeniową procesora. W 150-ce notowałem na niektórych mapach spore spadki FPS (nawet 32 klatki), gdzie teraz ilość klatek na sekundę niemal w ogóle nie spada poniżej 45 FPS'ów (sporadyczne przypadki przy kłopotach z pingiem). Szkoda że gra ta nie ma wbudowanego Benchmarku, bo trudno jest określić ze wskazań licznika FPS jakąś konkretną, uśrednioną wartość. Dlatego wybrałem pojedynczą scenę na mapie Karelia z przejazdem lewym wąwozem, gdzie jest zróżnicowany teren, sporo drzew i krzewów w kierunku jeziora.


Ping nie zachwyca, bo o 23.55 (22.10.2012), serwery WoT są zapchane do granic wytrzymałości. Niemniej jednak minimalny zanotowany wynik podczas przejazdu "średniaczkiem" M4A3E2 przy obu procesorach wyglądał następująco (wciśnięty Enter i czołg sam jechał do przodu, a ja mogłem obserwować wyniki).


Ta gra w zasadzie jest jednowątkowa i teoretycznie oba procesory powinny się przełączyć w tryb Turbo na maksymalną prędkość 4.2 GHz, jednak wiadomo już od czasu debiutu FX 8150, że jego przebieg pracy Turbo budził sporo kontrowersji. Najczęściej układ przełączał się na niższe taktowanie i sporo tracił na swojej wydajności. Całkiem możliwe, że FX 8350 otrzymał poprawione narzędzie do fabrycznego OC i lepiej radzi sobie w tym tytule. Być może więcej dowiemy się tuż po premierze nowego FX'a, bo w końcu ktoś może wiedzieć na ten temat więcej ode mnie. Niemniej jednak, jeśli jakiś gracz WoT ma platformę AM3+, to polecam mu przesiadkę na Visherę...

Strona 7 z 8 <<<1...345678>>>