2006-09-22 20:39
Autor: Jolly Roger
19

Asus P5N32-SLI SE, Foxconn P9657AA, Gigabyte 965P-DS3

Strona 2 - Asus P5N32-SLI SE

Asus P5N32-SLI SE



Patrząc na specyfikację niniejszej płyty, widać wyraźnie, iż producent postanowił wzbogacić swój produkt poprzez dodanie dodatkowych kontrolerów. Jest to praktyka często spotykana w egzemplarzach klasy wyższej i najczęściej polega na zainstalowaniu uzupełniających scalaków, odpowiadających za kolejne porty SATA2 oraz IEEE1394. Oczywiście produkt ten odziedziczył wszystkie zalety chipsetu nVidii.


Na moim biurku testowym pojawił się egzemplarz w wersji 2.02G. Pamiętajcie, aby przy kupnie sprawdzić, czy i wasza płyta ma wersję 2.02G lub nowszą jeżeli myślicie o obsadzeniu procesora na rdzeniu Conroe bądź Allendale.

Na laminacie o wymiarach pełnego formatu ATX producent postarał się o dosyć sensowne rozmieszczenie najważniejszych elementów. W sumie największym problemem było umieszczenie gniazda zasilającego ESP 8-pin na skraju PCB, co niestety w większości obudów o standardowej wielkości nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zaczep umieszczony jest po stronie zasilacza, co oznacza, iż przy próbie odpięcia przewodu zajdzie konieczność deinstalacji PSU lub płyty aby tego dokonać.


Po raz kolejny mamy do czynienia z gniazdem FDD umieszczonym wyżej niż się tego należy spodziewać. Umiejscowienie tej wtyczki na poziomie zatok 3.5” zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Za to rozmieszczenie pozostałych elementów nie budzi już kontrowersji. Warto jednak zaznaczyć, iż przy użyciu dwóch kart w trybie SLI może dojść do sytuacji, w której do dyspozycji pozostanie tylko jeden slot PCI.

Od dłuższego czasu widać, iż producenci większą sympatią pałają do nowszego standardu PCI-E, niż starszego PCI. O ile umieszczenie 2 x PCI-E x16 jest w pełni zrozumiałe w płycie obsługującej SLI, o tyle trudno pojąć dlaczego ilość gniazd PCI-E x1 i x4 jest większa niż starszych PCI. Dostępność kart sieciowych, kontrolerów RAID, czy też tunerów dla PCI-E jest praktycznie zerowa, wobec czego zdecydowanie większym pożytkiem byłoby umieszczenie portów PCI w liczbie większej niż 2.



Ostatnio producenci przyzwyczajają nas do pasywnych rozwiązań dotyczących chłodzenia chipsetu. Nie inaczej jest i w tym przypadku – dosyć rozbudowane radiatory mają za zadanie odprowadzenie jak największej ilości ciepła z układów sterujących. nForce4 to chip wykonany w starszej technologii produkcyjnej, co niestety przekłada się na dużą konsumpcję energii i znaczne grzanie się chipów. Zastosowanie rurek heatpipe ma pomóc w szybszym pozbywaniu się nagromadzonego ciepła. W praktyce nie jest tak wspaniale – temperatura radiatorów często przekraczała 65 stopni i to przy otwartej obudowie i przy niewielkim obciążeniu.


Gniazda DIMM są czytelnie oznakowane, co ma spowodować, iż użytkownik nie będzie miał problemów z obsadzeniem pamięci do pracy w trybie dual channel. Między parami slotów jest przerwa, co z pewnością jest przydatne w przypadku użycia czterech modułów.


Powyższe dwa scalaki są odpowiedzialne za obsługę dźwięku i dodatkowych portów SATA2. Zarówno układy Realteka, jak i Silicon Image są znane od długiego czasu i charakteryzują się dobrymi możliwościami. Wprawdzie można kręcić nosem na brak kodeka zgodnego z High Definition Audio, jednak ALC850 potrafi zapewnić całkiem niezły dźwięk zarówno w grach, jak i podczas słuchania muzyki. Tym, którym możliwości zintegrowanego chipa nie będą odpowiadały będą musieli się rozejrzeć za osobnymi kartami dźwiękowymi.


Do dyspozycji dostajemy również dwa dodatkowe kontrolery. Pierwszy z nich, firmy Teras Instruments, jest odpowiedzialny za obsługę dwóch portów IEEE1394a, czyli dobrze znane FireWire. Drugi scalak to Marvellowski gigabitowy kontroler Ethernet.


Panel płyty jest bogaty w różnego rodzaju złącza, w skład których wchodzą port równoległy, port wyjściowy S/PDIF (koncentryczny i optyczny), PS/2 (klawiatura), PS/2 (myszka), 2 gniazda RJ45, 4 porty USB 2.0/1.1, zewnętrzny port SATA oraz zestaw we/wy 8-kanałowej karty dźwiękowej.

Asus P5N32-SLI SE dotarł do mnie bez żadnego wyposażenia, pudełka, czy sterowników – ot taki OEMowy produkt. Wersja sklepowa z pewnością będzie mogła się pochwalić wartościowymi dodatkami.

Strona 2 z 16 <<<123456...16>>>