2006-09-22 20:39
Autor: Jolly Roger
19

Asus P5N32-SLI SE, Foxconn P9657AA, Gigabyte 965P-DS3

Strona 6 - Gigabyte 965P-DS3

Gigabyte 965P-DS3



Gigabyte 965P-DS3 to jedna z tańszych płyt Gigabyte na najnowszym chipsecie pod procesory Intela z rodziny C2D. Tańsza w tym przypadku nie oznacza jednak uboga. Mamy tu to, co najważniejsze, okraszone wydajnością P965. Nie ma tutaj co prawda wielu dodatkowych kontrolerów, ale za to cena jest bardzo zachęcająca.


965P-DS3 zbudowana jest w oparciu o niebieskawy laminat, który pod wglądem formatu jest zdecydowanie mniejszy od przetestowanej już DQ6. Płyta ta wydaje się naprawdę niewielka w stosunku do swoich większych braci. Czy jednak wpłynie to negatywnie na rozmieszczenie elementów na PCB? Po części tak – widać to już na pierwszy rzut oka, ale po kolei …


Wolnego miejsca wokół CPU jest wystarczająco dużo. Wysoki aluminiowy radiator znajduje się w dosyć bliskiej odległości od podstawki procesora, jednak na tyle daleko, aby nie być przeszkodą w montażu większych radiatorów. Testowany Scythe Ninja, został zainstalowany bez większych przeszkód, jednak odległość jego ciepłowodów od chłodzenia mostka północnego to jakieś 3 milimetry.

DS3 posiada dodatkowe 4-pinowe złącze zasilające, które teoretycznie może powodować, iż stabilność napięć będzie niższa, niż w płytach z wtyczką 8-pinową. W praktyce trudno zauważyć jakieś znaczne wahania. Za to większym problemem będzie to, iż ATX 4-pin jest umieszczony na skraju laminatu, a jego zatrzask znajduje się od strony zasilacza. Powoduje to, iż w standardowych obudowach aby wyciągnąć kabel z wtyczki konieczna będzie deinstalacja pyty, lub odkręcenie zasilacza.


Chłodzenie mostka południowego stanowi niski aluminiowy radiator, znajdujący się blisko portu PCI-E x16. Nie ma jednak obawy, iż chłodzenie karty graficznej będzie o niego zahaczało. W przypadku użycia chłodzenia Zalmana była jeszcze duża luka między systemem odprowadzania ciepła mostka południowego i VF700. Na zdjęciu widać ponadto, iż wtyczka portu PATA została umieszczona w sposób, który z ergonomią ma niewiele wspólnego. No cóż – jest to jeden z minusów mniejszego PCB.


W czterech slotach DIMM można zainstalować do 8 GB pamięci DDR2 533 lub szybszej. Odpowiednie oznaczenia kolorystyczne nie pozwolą się pomylić przy obsadzaniu modułów do pracy w trybie Dual Channel. Trzeba zaznaczyć, iż po umiejscowieniu karty graficznej w porcie PCI-E x16, montaż i demontaż modułów może być utrudniony.


Co do samego rozmieszczenia portów rozszerzeń, to mamy tutaj o tyle dobrą sytuację, iż zaraz pod PCI-E x16 znajduje się PCI-E x1, czyli posiadając kartę z dwuslotowym systemem chłodzenia zablokujemy co najwyżej ten mało użyteczny port. Szkoda, iż zabrakło PCI-E x4 – z SLI nici.



Mniejsza ilość kontrolerów w porównaniu do droższych konstrukcji wcale nie musi oznaczać gorszej funkcjonalności. Za efekty dźwiękowe będzie odpowiedzialny 8-kanałowy kodek HDA ALC883, który charakteryzuje się dobrym dźwiękiem. Nie mam zastrzeżeń do jego pracy ani w grach, ani podczas słuchania muzyki. Drugi ze scalaków to układ pełniący funkcję obsługi sieci Gigabit Ethernet.



Za monitoring napięć i temperatur jest w tym przypadku odpowiedzialny układ IT8718F-S. Trzeba przyznać, że spisywał się on zdecydowanie lepiej niż jego odpowiednik w płycie Foxconn, chociaż do super dokładności jeszcze mu sporo brakowało. ISL6312 ma również wiele wspólnego z napięciami, będąc de facto 4-fazowym regulatorem woltażu dla współczesnych mikroprocesorów. Od jego precyzji bardzo dużo zależy – jedna mała pomyłka o 0.5V i już możemy się pożegnać z CPU.


Tylny panel niczym nie zaskakuje pod względem dostępnych złącz. Nie ma tutaj co prawda zewnętrznego SATA, jednak do dyspozycji dostajemy starsze rozwiązania COM i LPT.


W tekturowym pudełku, oprócz samej płyty, nie otrzymamy zbyt wiele. Wyposażenie dodatkowe zostało zredukowane do minimum – ledwie 4 kabelki do podłączenia napędów, płyta CD ze sterownikami i programami, zaślepka na tylny panel i instrukcja obsługi. Cięcie kosztów po raz kolejny dało o sobie znać.

Strona 6 z 16 <<<12345678910...16>>>