2006-09-22 20:39
Autor: Jolly Roger
19

Asus P5N32-SLI SE, Foxconn P9657AA, Gigabyte 965P-DS3

Strona 4 - Foxconn P9657AA-8EKRS2H

Foxconn P9657AA-8EKRS2H



Foxconn P9657AA-8EKRS2H to kolejny z przedstawicieli płyt zbudowanych w oparciu o zestaw układów P965 oraz ICH8R. Krótsza specyfikacja oznacza mniej kontrolerów i dodatków, ale również i niższą cenę. W tym przypadku to tylko 480 zł.


Na ciemnoniebieskim laminacie rozmieszczono wszystkie złącza i kontrolery. Trzeba przyznać, że zrobiono to z głową, chociaż jest kilka elementów, do których można mieć niewielkie zastrzeżenia. Wtyczka FDD po raz kolejny umieszczona jest za wysoko, lecz to można jeszcze przeboleć. W niektórych przypadkach sposób umieszczenia wtyczki zasilającej ESP 8-pin może utrudnić instalację radiatora. W przypadku Scythe Ninja, coolera którego używam już od dawien dawna, wsadzenie i demontaż kabla zasilającego przy założonym radiatorze CPU jest czynnością dosyć trudną do wykonania i wymaga sporej gimnastyki palców. Umieszczenie gniazda molex jest po prostu fatalne – powinno się ono znaleźć na krawędzi laminatu. Pocieszające jest to, iż moleksa możemy w ogóle nie podłączać, bez negatywnych rezultatów w postaci braku stabilności.


Tak jak i w pozostałych nowoczesnych płytach na P965, również i tutaj mamy do czynienia z w pełni pasywnym systemem chłodzenia mostków. Aluminiowe radiatory co prawda nie są nadmiernie rozbudowane i nie są połączone rurką heatpipe, jednak spełniają swoje zadanie. Miejsca wokół socketu jest wystarczająca ilość, nie ma więc obawy, iż bardziej rozbudowane radiatory będą zahaczały o któryś z pobliskich elementów płyty.


Do dyspozycji dostajemy 3 gniazda PCI, przy czym trzeba pamiętać, że jeżeli umieścimy kartę graficzną w porcie PCI-E x16, to dwuslotowe chłodzenie zablokuje jeden z portów PCI. Jest to przypadłość większości płyt – taką cenę się płaci za umiejscowienie tylu elementów na PCB. Za to dobrą wieścią jest to, iż Foxconn posiada również PCI-E x4, co daje teoretyczną możliwość zbudowania systemu z dwiema kartami w trybie SLI.


Rozmieszczenie gniazd DIMM nie budzi kontrowersji – dobre oznaczenie i przerwa między parami slotów zapewnia wygodny montaż. Trzeba również dodać, iż zamontowana karta PCI-E x16 w żadnym wypadku nie utrudni instalacji, bądź deinstalacji modułów.



Testowany Foxconn wyposażony był w kodek dźwiękowy ALC883, czyli w 8-kanałowy układ Realteka zgodny z High Definition Audio. Drugi scalak odpowiada za obsługę jednego portu PATA 133 (możliwość podłączenia dwóch napędów) oraz dwóch dodatkowych SATA2.



Układ VIA to już dobrze znany scalak do obsługi dwóch portów IEEE1394a. Chip Finek będzie za to pomocny przy pomiarze napięć i potężnym przekłamywaniu temperatur (szerzej o tym w sekcji o biosie Foxconna).


Panel płyty zawiera najważniejsze złącza, czyli wejścia i wyjścia karty dźwiękowej, porty PS2 dla klawiatury i myszki, COM, LPT, LAN, 4 x USB 2.0, IEEE1394a, S/PDIF oraz E-SATA.



W pudełku producent umieścił najpotrzebniejsze kabelki, oprogramowanie oraz bardzo biedną instrukcję instalacji. Widać wyraźnie, że cięcie kosztów odgrywało tutaj znaczącą rolę.

Strona 4 z 16 <<<12345678...16>>>