2006-09-22 20:39
Autor: Jolly Roger
19

Asus P5N32-SLI SE, Foxconn P9657AA, Gigabyte 965P-DS3

Strona 3 - BIOS Asus P5N32-SLI SE

BIOS Asus P5N32-SLI SE



Płyta Asusa wyposażona jest w standardowy BIOS AMI, w którym dostępne są podstawowe, jak i zaawansowane opcje służące konfiguracji procesora, płyty głównej oraz pamięci.


W czasie testów użyłem dosyć już wiekową wersję biosu – niestety nowszej finalnej nie było na stronie Asusa.


Dostępna wersja może się jednak pochwalić całkiem niezłą funkcjonalnością, oferując wiele opcji konfiguracyjnych, również służących podkręcaniu.


Dosyć średnio prezentuje się zakładka służąca ustawieniom pamięci, jako że mamy do dyspozycji tylko kilka podstawowych timingów. FSB można ustawić na poziomie nie przekraczającym 400 MHz, co jest wartością wystarczającą. Sporą zaletą jest możliwość wyboru częstotliwości pracy modułów bez względu na FSB. W przypadku posiadanych przeze mnie modułów DDR800 CL5 nie było konieczne stosowanie manualnych ustawień, jako że Asus P5N32-SLI SE wykrył i ustawił poprawnie wszystkie parametry bez dodatkowej ingerencji.


Kolejną opcją sprzyjającą podkręcaniu jest dostosowanie napięcia pamięci, które można ustawić na maksymalnym poziomie 2.4V.


Przy podkręcaniu procesora przydadzą się rozbudowane opcje służące zmianie jego woltażu aż do poziomu 1.7V. Nie radzę jednak szaleć z takim napięciem, gdyż taka zabawa może się szybko zakończyć zgonem CPU. Warto natomiast ustawić 1.225V w przypadku gdy nie zamierzamy podkręcać jednostki centralnej – taka zmiana pomoże obniżyć ilość wydzielanego ciepła przy pełnym obciążeniu.


Zaglądając do biosu można się również dowiedzieć kilku podstawowych informacji o procesorze, jego taktowaniu i pamięci podręcznej. Niestety nie dane nam będzie posiadanie możliwości obniżenia mnożnika, gdyż w testowanym biosie takowej opcji po prostu nie ma.


Warto również zajrzeć do zakładki z monitoringiem sprzętu w celu zapoznania się z prędkościami obrotowymi wentylatorów, przybliżonymi napięciami procesora oraz linii 3.3, 5 i 12V. Monitoring temperatur można sobie darować, jako że podaje raczej przekłamane dane.

Strona 3 z 16 <<<1234567...16>>>