2006-09-22 20:39
Autor: Jolly Roger
19

Asus P5N32-SLI SE, Foxconn P9657AA, Gigabyte 965P-DS3

Strona 7 - BIOS Gigabyte 965P-DS3

BIOS Gigabyte 965P-DS3



Płyty Gigabyte przyzwyczaiły nas do biosów AWARDA, jak i również do tego, że dostęp do zaawansowanych opcji dostaniemy po naciśnięciu kombinacji klawisz Ctrl+F1. No to naciskamy stosowną kombinację i sprawdzamy jakież to szczególne możliwości konfiguracji dostaniemy. BIOS F5.


W Standard CMOS Features nie znajdziemy niczego szczególnego – informacje o podłączonych napędach, pojemności pamięci i dacie/godzinie.


Przechodzimy do PC Health Status i tutaj po raz kolejny mamy informacje związane z monitoringiem – temperatury (po raz kolejny troszkę odstają od wartości rzeczywistych), prędkości obrotowe wentylatorów oraz wartości napięć, nie wyrażanych w formie liczbowej lecz w napisie OK/FAIL. Można tutaj również ustawić alarm odzywający się w przypadku, gdy wiatrak na CPU przestanie się obracać. Bezpieczeństwu pracy ma sprzyjać CPU Warning Temperature – gdy temperatura CPU przekroczy wyznaczoną wartość, PC powinien włączyć alarm dźwiękowy, a następnie się samoistnie wyłączyć.



Przechodzimy do zakładki M.I.T. - tutaj mamy całkiem pokaźny arsenał opcji służących podkręcaniu. Przede wszystkim warto pochwalić ilość dostępnych timingów pamięci. Można też zwiększyć woltaż wielu istotnych elementów.



Zakres możliwych do ustawienia napięć zasilających procesora budzi respekt – dostępne są zarówno wartości niezwykle niskie, jak i wprost nieziemsko wysokie. Dodać jednak należy, iż nie wszystkie z nich wydają się działać. Próba ustawienia 1.8V skończyła się koniecznością zresetowania ustawień CMOS. Realnie więc mamy dostęp do maksymalnie 1.6V. Wartości najniższych nie próbowałem, lecz ustawienia w granicach 1V działały bezbłędnie.


Gigabyte 965P-DS3 posiada najwyższą możliwą do ustawienia wartość FSB z jaka się spotkałem – 700 Mhz (jakaś nowa jednostka?). Nie jest to jakąś wielką zaletą w stosunku do chociażby 650 MHz, bo i tak nikt z Was nie zmusi płyty do działania z taką częstotliwością szyny systemowej.



O dużych możliwościach doboru timingów już wspomniałem – to plus. Żeby jednak z pamięci wyciągnąć znacznie więcej niż to oferuje producent, potrzebne nam będą również inne opcje, które BIOS Gigabyte 965P-DS3 również oferuje. +0.6V oznacza, iż realnie moduły zostaną poczęstowane woltażem w granicach 2.4V, co jest wartością dosyć wysoką. Nie zabrakło również opcji służących zmianie mnożnika pamięci w stosunku do FSB. System zastosowany przez Gigabyte jest dosyć prosty – wartości te oznaczają z jaką częstotliwością DDR będą działały pamięci w stosunku do FSB. Dla przykładu, przy CPU z FSB 266 MHz (wszystkie obecnie dostępne Core 2 Duo) i mnożniku 2.00 moduły będą działały jako DDR2 533 (2x266), przy mnożniku 3.00 jako DDR2 800 (3x266) itd.


Możliwa jest również zmiana częstotliwości magistrali PCI-E, co może dać niewielki wzrost wydajności przy wartości rzędu 115-120 MHz. Przy większych częstotliwościach wiele kart może już nie działać poprawnie.