2006-09-11 19:14
Autor: Jolly Roger
31

Asus P5B Deluxe, Asus P5W DH Deluxe, Gigabyte P965-DQ6

Strona 2 - Chipsety 975X i P965

Intel 975X



Dzisiejszy test będzie dotyczył płyt na dwóch chipsetach od Intela: 975X oraz P965. Najpierw przyjrzyjmy się temu pierwszemu, który swoją premierę miał pod koniec ubiegłego roku.


Powyższy schemat przedstawia najważniejsze cechy chipsetu Intela. Jest to produkt dwuukładowy, w skład którego wchodzą mostek północny 975X i południowy ICH7R. Najważniejszymi jego cechami są dwa porty PCI-E x16. Ponieważ northbridge obsługuje tylko 16 linii PCI-E, więc podczas działania dwóch kart graficznych każda z nich będzie pracowała z wykorzystaniem tylko 8 linii sygnałowych. W tym przypadku warte jest również odnotowania to, iż 975X potrafi obsługiwać karty graficzne pracujące w trybie CrossFire, a nieoficjalnie również SLI (po użyciu zmodyfikowanych sterowników).

Jeżeli chodzi o pamięci, to należy używać modułów DDR2. Oficjalnie X975 pracuje poprawnie z modelami od DDR2 400 do DDR2 667. Posiadacze szybszych modułów nie muszą jednak załamywać rąk, jako że i pamięci DDR800 działają bezproblemowo z tymi układami. Teoretyczna maksymalna przepustowość 10.7 GB/s dotyczy oczywiście DDR2 667 w trybie dual channel.


Przejdźmy teraz do mostka południowego: 8 portów USB i 4 SATA2 to już dzisiaj niejako standard. Kolejne złącza będą oczywiście możliwe do uzyskania przy użyciu dodatkowych kontrolerów. Możliwe jest również wykorzystanie 6 potów PCI i 6 PCI-E x1, zaś za dźwięk będzie odpowiedzialny kodek w formacie High Definition Audio.

Płyty na 975X będą w stanie obsłużyć wszystkie obecnie dostępne procesory pod LGA775. Więc jeżeli ktoś posiada produkt z tym chipsetem, to czy będzie mógł zainstalować procesor z rodziny Core 2 Duo? Nie tak szybko. Mamy tu do czynienia z pewnym haczykiem. Otóż same chipsety bez problemów zadziałają z najnowszymi procesorami, ale płyty już niekoniecznie. Wraz z wprowadzeniem C2D zmieniły się bowiem wymagania co do kwestii bloku zasilającego CPU i tylko wersje w najnowszych rewizjach będą w stanie zadziałać z Conroe i Allendale. Aktualizacja biosu niestety niewiele tu pomoże. Właściciele płyt na 975X powinni więc się udać na strony producentów sprzętu, aby dowiedzieć się, czy posiadana płyta poradzi sobie z najwydajniejszym dzieckiem Intela.

Intel P965



P965 od samego początku był projektowany jako wyrób, który miał być przeznaczony do płyt pod C2D. Mimo niższego numerka, P965 jest wytworem nowocześniejszym. Dwuukładowy produkt zbudowany jest w oparciu o mostek północny P965 i południowy ICH8R. W odróżnieniu od starszego brata, nie ma tutaj mowy o dwóch slotach PCI-E x16, które by umożliwiały współpracę kart w trybie CF lub SLI. Teoretycznie więc nie jest możliwe uruchomienie takiej konfiguracji z dwiema kartami równocześnie renderującymi obraz 3D. No właśnie – teoretycznie. Spójrzcie na mostek południowy – tak samo jak ICH7, ICH8 obsługuje 6 linii PCI-E. Na niektórych płytach można zaobserwować występowanie slotu PCI-E x4. Zatem zadajmy zasadnicze pytanie – czy obsadzając dwie karty GeForce 7900GTX w PCI-E x16 i PCI-E x4 uzyskamy tryb SLI? Nie, gdyż sterowniki Nvidii nie umożliwiają pracy w SLI z chipsetami Intela. Co jednak gdy użyjemy zmodowanych driverów? Dostaniemy możliwość pracy w trybie SLI. Niestety, druga karta będzie mogła pracować maksymalnie w trybie PCI-E x4. Należy również pamiętać o połączeniu kart mostkiem – niektórzy producenci płyt na P965 takowe dostarczają.


Przypatrzmy się jeszcze kontrolerowi pamięci – dostajemy oficjalną obsługę DDR2 800, a nieoficjalnie również DDR2 1066 i wyższych. Przy wykorzystaniu trybu dual channel i kostek DDR2 800, możliwe jest osiągniecie maksymalnej przepustowości na poziomie 12.8 GB/s. Oczywiście ze względu na timingi nie ma możliwości uzyskania takiej przepustowości przy DDR2 800.

Nowsza konstrukcja ICH8 daje teraz możliwość skorzystania z 6 napędów SATA i 10 portów USB. Dźwięk jest generowany przez kodek High Definition Audio. W tym miejscu należy dodać ważna informację – otóż ICH8 nie obsługuje napędów PATA. Czy zatem nagrywarki i dyski IDE staną się bezużyteczne? Ależ skądże znowu – wszyscy producenci zdecydowali się na dołożenie dodatkowego kontrolera PATA, do którego będzie można podłączyć dwa urządzenia.

Strona 2 z 17 <<<123456...17>>>