2006-09-11 19:14
Autor: Jolly Roger
31

Asus P5B Deluxe, Asus P5W DH Deluxe, Gigabyte P965-DQ6

Strona 6 - BIOS P5B Deluxe WIFI-AP

BIOS P5B Deluxe WIFI-AP

AMIBIOS w Asusie P5B Deluxe WIFI-AP na pierwszy rzut oka nie różni się od tego co można zobaczyć w P5W DH Deluxe. Istnieją jednak pewne różnice, które po dłuższej chwili można wychwycić.


W czasie testów użyłem najnowszej (w owym czasie) finalnej wersji 0507. Cześć informująca o podstawowych danych systemu jest niezmieniona w stosunku do wersji na 975X. Mamy więc łatwy dostęp do informacji na temat zainstalowanego CPU i częstotliwości pracy, czy też pojemności pamięci.


Pierwszą zasadniczą różnicą jest dostęp do zmiany mnożnika z poziomu biosu. Wersje fabryczne Core 2 Duo mają odblokowany mnożnik w dół – zupełnie jak Athlony 64 – wobec czego można wybierać wartości z zakresu od 6 do fabrycznego ustawienia. W przypadku E6400 2.13 GHz 266x8 będzie to 6-8.


Część monitorująca pozwala zapoznać się z przybliżonymi wartościami napięć i prędkości obrotowych podłączonych wentylatorów. Możliwe jest również włączenie kontroli biosu nad wiatraczkami, co teoretycznie powinno zapewnić większą ciszę, jako że ich prędkość będzie zależna od temperatury.


Prawdziwą ucztą będzie za to moduł, w którym ustawia się napięcia i częstotliwości. BIOS P5B Deluxe ma się czym pochwalić, jako że można wybrać maksymalne FSB na poziomie 650 MHz. Oczywiście jest to wartość na chwilę obecną nie do osiągnięcia, lecz może uda się to wykorzystać wraz z wprowadzeniem nowej wersji mostka P965, które jest planowane w najbliższej przyszłości.


Ilość dostępnych timingów pozwoli wyciągnąć z pamięci praktycznie wszystkie możliwości, zaś napięcie do 2.45V okaże się niewystarczające tylko dla bardzo zapalonych overclockerów, będących w posiadaniu modułów na kostkach mikron D9, które do testów można poczęstować woltażem nieco powyżej 3V.


Co do możliwości OC procesora, to tu również nie będzie zawodu, jako ze maksymalną wartością jest 1.7V. Osoby pragnące obniżyć temperaturę swojego CPU będą mogły pobawić się w ustawienie niskiego napięcia na poziomie nawet 1.1V – zawsze to kilka stopni mniej, a praktycznie każdy E6300 czy E6400 będzie działał bezbłędnie na takim ustawieniu.


Również i w tej płycie dostaniemy narzędzie EZ Flash 2, które pomoże zaktualizować BIOS bez tworzenia dyskietek startowych. Nie zabrakło również możliwości tworzenia własnych profilów stawień biosu – zupełnie jak w P5W DH Deluxe.

Strona 6 z 17 <<<12345678910...17>>>