2006-09-11 19:14
Autor: Jolly Roger
31

Asus P5B Deluxe, Asus P5W DH Deluxe, Gigabyte P965-DQ6

Strona 8 - BIOS Gigabyte P965-DQ6

BIOS Gigabyte P965-DQ6


W odróżnieniu od płyt firmy Asus, tutaj mamy do czynienia z biosem Award. Co prawda interfejs prezentuje się nieco inaczej, jednak poruszanie się po różnych zakładkach oraz zmiany wartości są równie proste. Pamiętajcie, że dostęp do zaawansowanych opcji dostępny jest po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+F1.


W PC Health Status można przyjrzeć się temperaturze CPU i mostka południowego. Napięcia nie są pokazywane za pomocą konkretnych wartości, lecz przy użyciu słów OK. lub Fail. Dodatkowo użytkownik ma możliwość zapoznania się z prędkościami obrotowymi podłączonych wentylatorów i ewentualnego włączenia automatycznej kontroli obrotów w zależności od temperatury.



Niezwykle rozbudowany jest moduł służący do kontroli parametrów związanych z podkręcaniem. Dostępnych jest całkiem sporo ustawień timingów pamięci. Co do FSB, to można je regulować w zakresie 100-650 MHz, co jest wartością imponującą, chociaż znowu – górnej granicy nie da się osiągnąć na obecnych płytach. Zmiana mnożnika CPU w zakresie 6-8 jest również obecna.



W przypadku gdyby procesor nie był stabilny po podkręceniu, istnieją ogromne możliwości zmiany jego napięcia. Należy jednak pamiętać, że na chłodzeniu powietrznym przekraczanie 1.6V jest już ryzykowne, a temperatury szybują mocno w górę. Z drugiej strony, gdy cisza jest priorytetem, woltaż w granicach 1V i dobry radiator dają możliwość pasywnego chłodzenia CPU.



Co do ustawień pamięci, to również i tutaj overclockerzy poczują się swojsko – oprócz ustawień odpowiednich dzielników mamy też możliwość zwiększenia napięcia dla modułów aż o +0.775, co realnie powinna dać 2.575V. Należy jedna pamiętać, ze opcja AUTO w tym przypadku wcale nie oznacza 1.8V jak w innych płytach, lecz 2.1V. Zastosowanie takiego zabiegu było konieczne, jako że wiele drogich modułów DDR800 do poprawnej pracy wymaga ponad 2V, a na 1.8V nawet nie chce wystartować. Gigabyte podniosło więc automatyczny woltaż do 2.1V, przez co problem z overclockerskimi pamięciami został rozwiązany. Posiadacze modułów standardowo pracujących na 1.8V nie muszą się obawiać – 2.1V nie jest groźne dla obecnie dostępnych kostek, lecz proponuję abyście w DS3/4 i DQ6 ustawili w biosie napięcie pamięci +0.25V, co da realnie 1.825V, obniżając temperaturę kostek. W przypadku innych producentów płyt rozwiązanie problemu zostało osiągnięte w nieco inny sposób, a mianowicie, gdy zostanie wyryty moduł DDR800 CL4, to timingi są automatycznie obniżane do 5-5-5-x, zaś użytkownik musi sam zatroszczyć się o ręczne ustawienia. Jest jeszcze inna ewentualność, polegająca na tym, że płyta zamiast DDR800 ustawia DDR667 i również wtedy nie ma problemów ze startem, przy czym timingi i częstotliwość klient musi już sam dobrać.


Przy podkręcaniu modułów można spróbować podnieść napięcie kontrolera pamięci – czasami daje to pozytywne rezultaty.


Dla osób chcących wycisnąć maksymalne FSB płyty z pewnością przyda się zakładka FSB OverVoltage Control.

Poza tym, tak samo jak w płytach Asusa, można zrobić aktualizację biosu nie wchodząc do systemu operacyjnego. Dzięki opcji Dual BIOS nie ma się co martwić, jeżeli ta operacja nie zakończy się powodzeniem, jako że poprawny BIOS zostanie odtworzony z kopii zapasowej.