2006-09-11 19:14
Autor: Jolly Roger
31

Asus P5B Deluxe, Asus P5W DH Deluxe, Gigabyte P965-DQ6

Strona 4 - BIOS P5WDH Deluxe

BIOS




W płycie Asusa mamy do czynienia z biosem AMI, który co prawda ma inny interfejs niż Award, ale może oferować dokładnie taką samą funkcjonalność. Dostęp do informacji o systemie nie jest w żaden sposób utrudniony – bez problemu można uzyskać dane o zainstalowanym CPU, pojemności pamięci RAM, czy też wersji biosu.


Jako że jest to wersja Deluxe, więc i BIOS powinien być bez zarzutu – istnieje sporo opcji konfiguracji , dzięki którym można ustawić płytę pod własne potrzeby. Jedyną znaczącą wadą, którą udało mi się dostrzec, jest brak możliwości zmiany mnożnika procesora w dół. CPU Core 2 Duo ma taka możliwość, jednak musi być to dostępne również w biosie – P5W DH DLX takiej opcji nie posiada.


Całkiem bogato przedstawia się zakładka ze zmianami napięć i częstotliwości taktowania. FSB można ustawić aż do 500 MHz, zaś w najnowszymi biosie, którego niestety nie miałem możliwości przetestować, wartość ta wynosiła już 550 MHz. Nie zabrakło oczywiście możliwości zmiany woltażu zarówno dla mostka północnego jak i południowego.



Jeżeli ktoś z Was zechce podkręcić procesor, to będzie miał do dyspozycji całkiem spory arsenał związany z ustawieniem napięcia, wykorzystując dostępny zakres 1.225-1.7V. Biorąc pod uwagę, że fabryczny woltaż większości z tych CPU wynosi 1.325V, więc i pole do popisu jest ogromne. Pamiętać jednak należy o dobrym chłodzeniu, jako że powyżej 1.45V przyrost temperatury jest już naprawdę duży i to pomimo wykorzystania wydajnego radiatora.



Osoby pragnące wycisnąć maksymalną wydajność ze swoich pamięci również nie będą zawiedzione. Zaletą 975X jest możliwość taktowania pamięci poniżej poziomu FSB, co jest przydatne przy wysokim OC i słabszych modułach. Jeżeli kostki zaprotestują przy podkręcaniu, to zawsze można podbić napięcie zasilające ze standardowego 1.8V nawet do 2.4V. Szkoda jedynie, że ilość dostępnych timingów jest raczej skromna – może to nieco hamować potencjał modułów SDRAM.


Niezwykle wygodna rzeczą jest zapisywanie swoich ustawień do profilów – przywrócenie wcześniej zapisanych ustawień to kwestia chwili. Już nie trzeba będzie wszystkiego ustawiać ręcznie. Wygodna rzecz.


Śladami innych producentów, również i Asus zdecydował się na umieszczenie narzędzia służącego do aktualizacji biosu bezpośrednio w biosie. Nie potrzeba już dyskietek, czy programów działających w systemie Windows. Nieco czekania i już BIOS jest w nowszej wersji.

Strona 4 z 17 <<<12345678...17>>>