2009-11-30 00:16
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
33

Zasilacze LC POWER

Strona 10 - Podsumowanie

Dotarliśmy do końca tej dość sporej dawki "mocy" w różnych odmianach. Celem tego testu było porównanie dość mało u nas popularnej marki LC Power, z zasilaczami popularnymi w naszych sklepach, a jako maksymalne kryterium przyjęliśmy kwotę 240 PLN, jaką maksymalnie możemy wydać na to urządzenie.
Jak wspominałem na samym początku, zasilacz jest tego rodzaju specyficznym elementem komputera, że od jego sprawności i wydajności zależeć będzie komfortowa i bezpieczna praca naszego PC-ta. Jego pracy w zasadzie nie widać, nie jest też najczęściej dekoracyjnym elementem wystroju obudowy z bocznym oknem, bądź w całości wykonanej z pleksiglasu (do takich towerów trzeba rozglądać się za "świecącymi" wersjami). Ci, którzy na samym końcu planowania konfiguracji, kupują zasilacz za to, co zostaje po wydaniu finansów na procesor, płytę i pamięci, najczęściej później tego żałują. No ale czasem bywa tak, że aby kupić w ogóle jakiś komputer z marnej pensji bądź kieszonkowego, musimy kombinować z każdym jego elementem, więc siłą rzeczy będziemy musieli przeglądać ofertę tańszych, nie zawsze markowych produktów.
Co można powiedzieć o produktach LC Power? Są to produkty na pewno lepiej wykonane od takich marek jak iBOX, czy Logic i nie będzie wstydu trzymać ich w swojej obudowie. Modele LC6550 Super Silent V2.2 - 550W i LC6550 Super Silent V1.3 - 550W polecałbym dla użytkowników średniej klasy komputerów, z mocniejszymi, ale podkręcanymi procesorami i kartami graficznymi do maksymalnych modeli GeForce 9800GT lub Radeon HD 4850/5770. Szczególnie drugi z nich, o pojedynczej linii +12V i jej wydajności prądowej 24A, jest ciekawą propozycją w cenie 149 PLN. To na pewno propozycja lepsza od kosztującego dokładnie tyle samo Modecoma Premium 500, bo otrzymamy łącze PCIexpress z wtykiem 6+2Pin i dodatkowo spinaną wtyczkę zasilania płyty głównej 8 pin (2 x 4 pin).

Jeśli jednak możecie wydać trochę więcej pieniążków, to polecę Wam model LC 6600GP2 V2.3 (Silent Giant Series Green Power Edition). Ten model spodobał mi się wyjątkowo, bo zarówno jego poprawnie trzymanie napięć, jak i poprawne działanie przy stosunkowo niedużej, deklarowanej wydajności prądowej linii 12V - 17 i 19A, dała sobie radę z dość mocną konfiguracja platformy numer 1. Jedynym minusem była lekko "bucząca" (niska tonacja dźwięku) praca 140 milimetrowego wentylatora, która wieczorkiem mogłaby "straszyć" miłośników ciszy lub niezmąconego snu przy włączonym komputerze. Przy cenie 219 PLN postanowiłem przyznać mu wyróżnienie BestBuy za dobry stosunek jakości do ceny.



Drugim produktem, który godny jest zainteresowana z oferty LC power, to model LC 6560T - 560W. To maszyna przewidziana z wydajnością prądową linii 12V na poziomie 34A da sobie radę z mocniejszymi zestawami komputerowymi. Jak twierdzi sam producent, zasilacz ten kierowany jest nawet do zastosowań serwerowych, więc tam stabilność musi być priorytetem. Szkoda że nie pomyślano o dodaniu tam choć jednej wtyczki 6+2 pin (są dwie PCIe 6 pin), co ułatwiło by bez potrzeby szukania przejściówki, podłączenie karty wyposażonych w gniazda 6 i 8 pin. Mimo wszystko ten zasilacz przy cenie 199 PLN, jest dobrą propozycją.



Czy zasilacze te zrobią karierę w Waszych komputerach, nie wiem, bo to wasz wybór i Wasze pieniądze. Na pewno wyróżnionym modelom Green i Titan nie będzie łatwo przebić się na rynku, bo nawet w dzisiejszym teście znalazł się bardzo silny dla nich rywal w postaci produktu Chieftec GPS-500AB A. To zasilacz dobrze wyposażony (najdłuższe kable i bogaty zestaw wtyczek), poprawnie trzymający napięcia i z wyrobiona marką. Dodatkowo w cenach od 200 do 300 złotych mamy już oferty firmowych zasilaczy o mocach 450W-500W i wydajnych liniach zasilania, takich "gigantów", jak OCZ, Cooler Master, Be-quiet,
Topower, Tagan czy Corsair. Czasami różnica 20 czy 50 złotych może zaważyć, że wybierzemy coś z oferty markowej konkurencji, nawet jeśli ma trochę mniej oferowanych na etykiecie watów.
Na pewno jednak należałoby omijać szerokim łukiem takie produkty, jak iBOX. Napięcia w testowym modelu wydawały się niemal ustawione przez przypadek, a i ich trzymanie (największa rozpiętość wskazań), zostawiały wiele do życzenia. Już na pewno lepiej dopłacić trochę do modelu Modecom Premium 500, który przynajmniej podaje prawdę na dobrze opracowanej etykiecie znamionowej.
Logic - Tu widać oszczędności na niemal każdym kroku, ale jego działanie było nawet poprawne przy mniej wymagającym zestawie komputerowym. Takie oszczędności przy zakupie lubią mścić się później. Genezy czynników owej "zemsty" mogą być różne. Po pierwsze, nie wiadomo jak długo zasilacze w których użyto części tańszych, będą w stanie trzymać swoje parametry po rocznej i dłuższej pracy w zmiennych warunkach termicznych i przy dużych szumach w sieci "polskiego prądu". Dobry zasilacz potrafi zapewnić działanie komputera nawet przy mocnym, chwilowym zaniku prądu. Światło przygaśnie, głośniki hukną nieartykułowanym dźwiękiem, telewizor zgubi na chwilę sygnał ... a nasz komputer będzie działał nadal, bez zgubnego dla naszych danych restartu.
Inny rodzaj "zemsty", to chęć dalszego rozbudowania naszego komputera. Mocniejszy procesor, wydajniejsza karta graficzna mogą zakłócić stabilną dotąd pracę maszyny. Nawet kupno dodatkowego dysku twardego czy napędu optycznego może stać się kłopotem, bo tanie zasilacze mają bardzo skromną ilość wtyczek zasilających. Naprawdę, zanim kupimy zasilacz, zastanówmy się, czego będziemy wymagali od niego w przyszłości. Hasło "Cena Czyni Cuda" (CCC) może sprawdziło się z butami, ale z zasilaczami nie miejmy większych złudzeń.

LC-POWER 550w LC6550 V2.2 / 120mm - cena sugerowana 169 PLN brutto
LC-POWER 550w LC6550 V1.3 / 120mm - cena sugerowana 149 PLN brutto
LC-POWER 560w LC6560T Titan V2.0 - 140mm - cena sugerowana 199 PLN
LC-POWER 600w LC6600GP2 V2.3 / 140mm - cena sugerowana 219 PLN
Logic 500 ATX - około 95 PLN
iBOX SL8500-BTX - około 108 PLN
Chieftec GPS-500AB A - około 220 PLC
Modecom Premium 500 - około 150 PLN

Na koniec rzućmy okiem na zbiorcze wykresy poszczególnych linii zasilania. Platforma numer 2 z Athlonem X2 6400+:




Platforma numer 1 z Phenomem II X4 965 (3.8 GHz):





Podziękowania dla dystrybutora Hardware Storm, przedstawiciela firmy LC Power, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 10 z 10 <<<1...678910