2009-11-30 00:16
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
33

Zasilacze LC POWER

Strona 9 - Modecom Premium 500

Na koniec pozostał nam zasilacz Modecom Premium 500, który dotarł do nas w wersji BOX. Wśród dzisiaj prezentowanych urządzeń, opakowanie Modecoma najbardziej mi się podobało. Było jednocześnie dość surowe, ale za to bez żadnych baśniowych postaci i innych dyrdymałów. Rzeczowo zaprezentowano walory produktu i dość dokładnie opisano (w tym w języku polskim), co on posiada.






Sam zasilacz to konstrukcja podobna do większości urządzeń klasy Mainstream. Za cenę około 150 PLN otrzymamy sprzęt chłodzony 120-milimetrowym wentylatorem, z pasywnym systemem korekcji PFC, termiczną (AFC) regulację obrotów wentylatora, zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przepięciowe




Ogólnie 500W w nazwie dano lekko na wyrost, bo jak wynika z tabliczki znamionowej, Modecom oferuje nam moc 480W. Również wydajność prądowa nie poraża, bo 14 i 13A, nie wróży wielkiej wydajności ogólnej. Również linie +3.3 i +5V otrzymały dość niskie wartości (po 20A), ale podejrzewam, że producent podszedł poważnie do sprawy i podał po prostu realne osiągi modelu Premium, zachowując rezerwy mocy i wydajności wzorem bardziej firmowych produktów. Papier przyjmie wszystko, jak to mamy okazję widzieć często przy nie markowych głośników, które tak naprawdę niemal nie grają, czy właśnie zasilaczy-wynalazków. Za podanie w sposób dość szczegółowy i bardzo przejrzysty, trzeba producenta pochwalić.


W środku uwagę zwrócą dość mizerne radiatory. Dlaczego się wciąż czepiam tego detalu?
Z autopsji już wiem, że mała powierzchnia oddawania energii cieplnej, wiąże się zazwyczaj z wyższymi obrotami wentylatora. Coś za coś, jak to się mówi. Takie podejście do sprawy sprawdzało się zarówno u markowych producentów, jak i tych, którzy obcinają koszta produkcji (aluminium i jego obróbka jest dość droga). Pamiętam, gdy miałem u siebie zasilacz firmy Silverstone Zeus 850W, zdziwiło mnie jak niewielkie do deklarowanej mocy, są jego promienniki. Przy jego obciążeniu, już około połowy jego mocy nominalnej, 80 milimetrowy wentylator niemal wył nabierając prędkości obrotowej. Odwrotnie było u Tagana 430W U15 Easy-Con, gdzie jego radiatory zakrywały niemal całą przestrzeń pod wentylatorem. Był to jeden z najcichszych modeli zasilaczy, jaki gościł w moim komputerze. Modecom Premium pod obciążeniem staje się już dość głośny, ale odstaje on pod tym względem od podobnej klasy urządzeń. To po prostu zwykły, tani zasilacz, od którego za wiele nie można wymagać ... Jeśli chcemy ciszy, to kupujemy produkty firmy Yesico (pasywne), Tacens Valeo II (hybryda chłodzenia pasywnego i aktywnego), albo zasilacz o mocy 800-1000W, gdzie nie będziemy go w stanie obciążyć w 60 procentach, więc jego wentylator będzie pracował z prędkością 600 RPM ... No ale wtedy musimy pożegnać się ze spora ilości pieniędzy.




Antec wskazał dość wysoką wartość dla linii +12V, ale sygnał alarmu się nie odzywał. więc miernik uznał je za dopuszczalne.


Podłączenie Modecoma do zestawu testowego numer 2 potwierdziło dość mocną linię dwunastowoltową, bo nawet przy obciążeniu halogenem jej wartość nie spadła dużo poniżej tej cyfry, a najczęściej oscylowała w zakresach od 12 do 12.13V.


Strona 9 z 10 <<<1...5678910>>>